Podczas 369. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br., biskupi wysłuchali referatów, które ukazały obszary i rozmiary biedy w Polsce. W trakcie sesji plenarnej wykład na temat rozmiaru ubóstwa w Polsce wygłosiła dr hab. Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS. Temat świadczeń państwowych na rzecz ubogich w Polsce omówił prof. UKSW dr hab. Tadeusz Kamiński, z kolei o pomocy Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz ubogich mówił ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
W świetle danych GUS oraz wyników danych CBOS wynika, że w 2014 r. poniżej granicy ubóstwa skrajnego żyło ok. 2,8 mln osób, z kolei 6,2 mln osób – poniżej granicy ubóstwa relatywnego, tzn. w rodzinach, których wydatki wynosiły mniej niż 50% średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych. Na ok. 4,6 mln osób szacuje się liczbę osób żyjących poniżej progu interwencji socjalnej. (GUS, Ubóstwo ekonomiczne w Polsce w 2014 r.).
„Ubóstwo często stygmatyzuje i marginalizuje, a czasem prowadzi do wykluczenia, dlatego nie można wobec niego pozostać obojętnym. Najbardziej niepokoi bieda, która dotyczy polskich rodzin, szczególnie wielodzietnych” – czytamy w komunikacie biskupów po zakończonych obradach. Biskupi przypomnieli, że jednym z istotnych zadań duszpasterstwa jest pomoc ubogim, która dokonuje się przez posługę miłości.
Szczególne zadanie w trosce o potrzebujących spełnia Caritas Polska, która obchodzi w bieżącym roku jubileusz 25-lecia działalności. Caritas skupia obecnie ponad 100 tys. wolontariuszy i prowadzi ponad 900 placówek, wśród których są noclegownie, jadłodajnie, domy samotnej matki, okna życia, centra pomocy migrantom i uchodźcom, świetlice socjoterapeutyczne, hospicja, punkty wydawania odzieży i dystrybucji żywności, warsztaty terapii zajęciowej oraz ośrodki interwencji kryzysowej. Biskupi podziękowali wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w dzieła miłosierdzia oraz poprosili wszystkich ludzi dobrej woli o dalszą pomoc potrzebującym.
Zapraszamy do zapoznania się z infografiką opracowaną przez Biuro Prasowe KEP:
Więcej materiałów nt. 369. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:
Ubóstwo – wyzwaniem miłości
BP KEP, 10.06.2015
Ludzka bieda nie dotyczy tylko kondycji materialnej, ale również moralnej i duchowej. Nie można zostać obojętnym wobec ubóstwa – przekonują biskupi w komunikacie wydanym po obradach. Najbardziej niepokoi bieda, która dotyczy polskich rodzin, szczególnie wielodzietnych.
Warszawa, 10 czerwca 2015 r.
To będzie niezwykły czas!
BP KEP, 10.06.2015
Rok 2016 będzie znaczący dla Kościoła w Polsce dzięki wyjątkowym wydarzeniom: przed nami rocznica Chrztu Polski, spotkanie młodych z całego świata w Krakowie i wizyta w Polsce Ojca Świętego Franciszka. „Ufamy, że te radosne wydarzenia przyniosą bogate owoce dla dzieła nowej ewangelizacji w naszej Ojczyźnie” – podkreślają biskupi.
Biskupi dziękują ks. Klochowi za 12 lat posługi
BP KEP, 10.06.2015
Z wielką roztropnością i kompetencją komentował wydarzenia z życia Kościoła i narodu, cieszył się autorytetem w świecie mediów, potrafił znaleźć właściwe i jednoczące słowo w obliczu rodzących się konfliktów i napięć. Z wielkim oddaniem służył Kościołowi i Konferencji Episkopatu Polski” – tak o ustępującym rzeczniku Episkopatu piszą biskupi. W komunikacie po obradach plenarnych, biskupi dziękują ks. Józefowi Klochowi za 12 lat posługi. Jak zauważają, stał się on rozpoznawalną twarzą Kościoła w Polsce.
Biskupi Polski i Ukrainy: wspierajmy się dobrymi doświadczeniami i autentycznością Ewangelii
BP KEP, 09.06.2015
„Pragniemy bardzo, aby dzieło pojednania narodów – polskiego i ukraińskiego – było kontynuowane poprzez konkretną współpracę, wzajemny szacunek, porozumienie i wsparcie między przedstawicielami naszych narodów i Kościołów, aby w ten sposób dawać świadectwo jedności w różnorodności i odpowiedzieć na ekspansję sekularyzmu i wojskową agresję idącą ze Wschodu” – czytamy w komunikacie ze spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i na Ukrainie.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik nowym rzecznikiem Episkopatu
BP KEP, 09.06.2015
Biblista i poliglota, któremu nieobca jest współpraca z mediami – tak najkrócej można scharakteryzować nowego rzecznika Episkopatu. Biskupi wybrali na to stanowisko ks. Pawła Rytel-Andrianika.
***
Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego pomagam.caritas.pl