Tornister pełen uśmiechów

Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Po raz szósty zbieramy fundusze na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. W 2013 roku udało nam się przekazać blisko 30 tysięcy wyprawek.

W kampanię włączają się diecezjalne Caritas w całej Polsce. W wielu parafiach do specjalnych koszy zbierane będą podstawowe artykuły szkolne, które wypełnią plecaki zakupione przez Caritas. Akcję można też wspomóc wysyłając SMS z hasłem Tornister lub dokonując wpłaty na konto Caritas.

– Jak informuje GUS, ponad milion polskich dzieci żyje w ubóstwie, a koszt wyprawki szkolnej często przekracza możliwości rodziców. Poprzez wsparcie dzieci w okresie edukacji wspieramy nasze własne społeczeństwo. Starajmy się dać szansę tym dzieciom, które są w trudnej sytuacji życiowej– mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych jest dużym wyzwaniem: Ten wydatek często jest po to, żeby nasze dzieci nie musiały się wstydzić w szkole. Wyposażenie tornistra, plecaki, stroje sportowe, książki, buty myślę, że to jest minimum tysiąc złotych na dziecko mówi Cezary Jurkiewicz, ojciec ósemki dzieci.

Tegoroczną kampanię Tornister pełen Uśmiechów po raz kolejny wspierają wydawcy edukacyjni zSekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki 8 tysiącom dzieci. – Razem w grupie pięciu wydawców edukacyjnych przekażemy w tym roku pomoc o wartości kilkuset tysięcy złotych. Kiedy działamy przez Caritas mamy gwarancję, że nasza pomoc trafia do tych, którzy jej naprawdę potrzebują – powiedział Jarosław Matuszewski, przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych w Polskiej Izbie Książki. Kampanię wspiera również firma BIC producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”.

Ważnym elementem kampanii jest jej wielki finał. Tegoroczny piknik odbędzie się 24 sierpnia w Przemyślu. 8 tysięcy dzieci, które przyjdą na przemyski rynek otrzyma „Tornistry pełne uśmiechów”. W trakcie pikniku odbędą się koncerty Łukasza Zagrobelnego i zespołu Lombard, który w 2006 roku otrzymał nagrodę Ubi Caritas za wspieranie działalności charytatywnej.

Akcję można wspomóc wysyłając SMS z hasłem „TORNISTER” pod numer 72052 (2,46 zł) oraz wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Patronat medialny nad kampanią objęli: TVP1, Polskie Radio Program Pierwszy, Gość Niedzielny i portal deon.pl .