W wyniku trudnej sytuacji społeczno-politycznej i przedłużającego się konfliktu wielu Ukraińców zostało pozostawionych bez pomocy oraz możliwości przygotowania się do zimy. Według danych Migracyjnej Służby Ukrainy na Ukrainie znajduje się ponad 455 000 uchodźców wewnętrznych.

Socjalne służby migracyjne dzwonią po takich organizacjach jak nasza i proszą o przyjęcie uchodźców w miarę możliwości do swoich ośrodków czy do swoich domów, tak samo my tu przyjęliśmy uchodźców w Caritas. Ci ludzie chodzą po cerkwiach, po kościołach prosząc o wsparcie o pomoc. Miejscowa ludność dzieli się czym może i jak może. Jednak idzie zima i jest coraz trudniej – mówi ksiądz Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie.

Caritas Polska organizuje w związku z tym na terenie Warszawy zbiórkę darów, które zostaną przewiezione na Ukrainę transportem pomocy humanitarnej.

Zbiórka darów prowadzona będzie od 12 do 14 listopada między godziną 16:30 a 21:00 w siedzibie Caritas Polska przy ulicy Okopowej 55 w Warszawie. Gromadzone będą najpotrzebniejsze rzeczy, tzn. produkty spożywcze o długim terminie ważności tj.: mąka, ryż, kasze, cukier, makarony, olej, puszki mięsne, kawa, herbata, słodycze itp. oraz środki higieniczne i chemiczne.

Dary przewiezione zostaną transportem pomocy humanitarnej do Lwowa i dalej na wschód Ukrainy, do uchodźców wewnętrznych przebywających w okolicach Charkowa.

Akcja prowadzona jest przez Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej we współpracy z Caritas Spes Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Patronami akcji są Rzeczpospolita i Radio Warszawa.

Kontakt dla mediów:

Paweł Kęska

Biuro Prasowe Caritas Polska

rzecznik@caritas.pl

Tel. +48 510 235 802

+48 22 3348506