Piórniki, zeszyty, długopisy, kredki i wiele innych przyborów – to wszystko w „Tornistrze pełnym uśmiechów”. Tak nazywa się akcja Caritas, która pomaga potrzebującym rodzinom przygotować wyprawkę szkolną. Każdego roku otrzymuje ją kilka tysięcy dzieci z całej diecezji bydgoskiej. Caritas organizuje akcję po raz 14. i zaprasza mieszkańców do współpracy.

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Choć został jeszcze niecały miesiąc, niektórzy już przygotowują swoje pociechy, aby 1 września niczego im nie zabrakło w szkolnej ławie. – Wojtuś idzie do trzeciej klasy, Sylwek miał iść do drugiej, bo oni są rok i trzy miesiące od siebie różnicy, ale że on choruje, to jest cofnięty z pierwszej do zerówki, czyli teraz pójdzie do pierwszej. To są bardzo kochane dzieci, jestem z nich bardzo zadowolona – wyznaje Bogumiła Sokołowska, opiekunka Wojtka i Sylwka.

Ale wyprawki, niestety, kosztują. Dlatego ta rodzina skorzystała z akcji Caritas pod hasłem “Tornister pełen uśmiechów”. Dzięki niej chłopcy pójdą do szkoły z uśmiechem. – Dostanę plecak, przybory szkolne i piórnik do szkoły – cieszy się Wojtek.

Propozycję pomocy otrzymali od księdza podczas kolędy. Caritas wychodzi naprzeciw tym, którzy potrzebują wsparcia. Od kilkunastu lat pomagają wyprawić do szkoły dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych, chorych i niezaradnych życiowo. Dzięki temu każdego roku pojawia się uśmiech na twarzach kilku tysięcy obecnych i przyszłych uczniów. – Angażujemy własne środki, angażujemy środki naszych darczyńców, organizujemy akcję z cegiełkami w parafiach, która już trwa – mówi ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

W tym roku swoją wyprawkę otrzymała już m.in. ośmioletnia Ania. – Na pewno będę używała w szkole i na pewno mi się przyda – przyznaje dziewczynka.

Jej mamie trudno jest samej wyposażyć plecak córki. Jest niewidoma. Dlatego cieszy się, że takie akcje są organizowane. – Dla nas to nie jest tylko pomoc finansowa, chociaż to jest najważniejsze, ale też… żebym sama poszła coś kupić, to jest problem. I właśnie w tym względzie jest właśnie duża pomoc – nie ukrywa Dorota Ładoń.

Ale żeby ją otrzymać, trzeba wcześniej zgłosić się bezpośrednio do siedziby Caritas lub proboszcza swojej parafii. Wnioski przyjmowane będą do 19 sierpnia. Zakończenie tegorocznej edycji odbędzie się 4 września podczas uroczystej mszy świętej w bydgoskiej katedrze.

Źródło: TVP3 Bydgoszcz