Apel Przewodniczącego Episkopatu: bądźmy wrażliwi na bezdomnych, aby nie zamarzli

„Zachęcam do jeszcze większej wrażliwości na każdego bezdomnego człowieka, aby nie stał się ofiarą mrozów” – napisał w specjalnym apelu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wskazał również na kościelne i państwowe instytucje, w których można znaleźć schronienie.

Publikujemy treść apelu:

Bądźmy wrażliwi na bezdomnych, aby nie zamarzli
Apel Przewodniczącego KEP

W związku z falą zimna w Polsce zachęcam do jeszcze większej wrażliwości na każdego bezdomnego człowieka, aby nie stał się ofiarą mrozów. Caritas oraz inne instytucje charytatywne Kościoła katolickiego są otwarte na potrzebujących schronienia.

Nocleg można znaleźć również w instytucjach państwowych dzwoniąc na ogólnopolski telefon alarmowy 112 lub na numer straży miejskiej 986.

W sytuacji, gdy osoby giną z powodu zamarznięcia, zechciejmy wykazać szczególną czujność, aby nikogo nie pozostawić bez dachu nad głową. Będzie to uczynek miłosierdzia spełniony w roku św. Brata Alberta, który troszczył się o bezdomnych i ubogich.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 07.01.2017 r.

***

Przypominamy, że Caritas Polska prowadzi akcję pomocy osobom bezdomnym przebywającym na terenie Warszawy  – „Dzień dobry, czy wszyscy żyją”.

banerdd1920_450

We wspólnej akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy, która rozpoczęła się 15 listopada i potrwa do końca lutego 2017 r. zaopatrujemy bezdomnych, którzy z różnych powodów nie są objęci zorganizowaną, instytucjonalną pomocą, w ciepłe koce i odzież, dwa razy w tygodniu w gorący posiłek bez względu na temperaturę otoczenia oraz w niezbędną pomoc medyczną i pielęgniarską. W patrolach uczestniczą przygotowani studenci Wydziału Ratownictwa Uniwersytetu Medycznego, którzy przeprowadzają rozpoznanie stanu zdrowia i w razie potrzeby udzielają osobom bezdomnym odpowiedniego wsparcia medycznego.

W trudniejszych przypadkach pacjenci są przewożeni do Przychodni Lekarze Nadziei lub do szpitala.

Więcej o akcji:

http://pomagam.caritas.pl/bezdomni-potrzebuja-naszej-pomocy/