Dzień Chorego w Darłowie

  67

  Hospicjum Caritas im. Bp. C. Domina w Darłowie zgromadziło 80 osób podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Chorego.

  Uroczystej Mszy św. w kaplicy hospicyjnej przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Obecni byli także gospodarz miejsca – ks. Krzysztof Sendecki, ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, o. Rafał Dudek – benedyktyn ze Starego Krakowa oraz ks. Jan Stankiewicz, proboszcz parafii w Krosinie.

  Wśród 80 uczestników liturgii znaleźli się bliscy pacjentów hospicjum, pracownicy placówki i wolontariusze oraz przedstawiciele Fundacji „Morze Miłości”.

  – W hospicjum Dzień Chorego mamy codziennie. Ale Światowy Dzień Chorego to czas wyjątkowy, taki, kiedy patrzymy na ludzi, którzy teoretycznie są najbliżej spotkania z Bogiem – powiedział na wstępie ks. Krzysztof Sendecki. – Wydawać by się mogło, że to są najmniejsi z nas wszystkich, ale okazuje się, że nie. Oni są dla nas znakiem, wskazującym na Pana Boga.

  Chorym udzielono tego dnia sakramentu namaszczenia chorych. Tym, którzy nie mogli dotrzeć do kaplicy – jeszcze przed liturgią w ich pokojach, tym zaś którzy w niej uczestniczyli – na wózkach lub w łóżkach oraz pozostałym zgromadzonym – podczas Mszy św.

  – Każdy chory jest sprawą dla całego Kościoła. Dlatego jest sens, by raz w roku, głośno wobec całego świata wykrzyczeć: są ludzie chorzy – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bp Zadarko. W homilii podjął temat wkładu chrześcijaństwa w podmiotowe traktowanie ludzi chorych oraz przestrzegał przed współczesnymi sposobami w podejściu do chorych – zwanymi cywilizacją śmierci – eutanazją i eugeniką. Wskazał na światło nadziei przyniesione chorym przez Matke Bożą w Jej objawieniach Lourdes i Fatimie.

  Na zakończenie Mszy św. zebrani odmówili litanię loretańską. Następnie bp Zadarko pobłogosławił uczestników liturgii, a także chorych w ich pokojach, Najświętszym Sakramentem.

  Po liturgii wszyscy obecni zostali zaproszeni do stołu na obiad i podwieczorek.