Spotkanie opiekunów osób chorych w Caritas Polska

232

W dniu 25 lutego w Centrum Okopowa, przy ulicy Okopowej 55 odbyło się spotkanie dla opiekunów osób chorych, niepełnosprawnych i starszych. Już na etapie zapisów, okazało się, że inicjatywa była bardzo potrzebna, bo zainteresowanie było bardzo duże. Celem spotkanie było całościowe wsparcie opiekunów w pełnieniu tej ważnej roli.

Na spotkanie przybyło ponad 50 osób z różnych stron Polski. Całość rozpoczęła się o godz. 14.00 od Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska.

Całe spotkanie prowadziła dr Barbara Kołakowska, lekarz z wieloletnim doświadczeniem i ogromnym szacunkiem dla pacjenta.

Pierwszym występującym był Artur Kultys, psycholog i psychonkolog, który przybliżył opiekunom kilka ważnych zagadnień związanych z psychologicznymi aspektami opieki nad chorymi, m.in.: rolę psychologa w relacji opiekun-chorujący, zasoby i obciążenia opiekuna, problemy w komunikacji, zespół wypalenia, rola grup wsparcia i wsparcia społecznego. Mówił też o tym, jak ważne jest, by nauczyć się prosić o pomoc ,a także umieć ją przyjmować od innych.

Następnie przeszliśmy do części praktycznej, fizjoterapeutka Marta Zdanowska – Piorunek opowiedziała, jak rehabilitować osobę leżącą. Ta część wzbudziła ogromne zainteresowanie i padało wiele konkretnych pytań. Pokazała, m.in., jak układać chorego, w jaki sposób obracać na boki, jak często i jak to sobie ułatwić, po co sadzać osobę leżącą i w jaki sposób, by zadbać o siebie. Uczulała również, by nie wyręczać osób chorych w tym, co mogą zrobić same.

Po przerwie rozpoczął się temat świadczeń, o jakie może się ubiegać opiekun. Pracownik socjalny, Małgorzata Dominiak opowiedziała o swojej roli w opiece paliatywnej, nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Przybliżyła kwestię ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz opowiedziała o warunkach uzyskania dodatków i zasiłków pielęgnacyjnych oraz świadczeń rodzinnych.

Ostatnia prezentacja dotyczyła serwisu www.pomagam.caritas.pl, o którym opowiedziała Agata Eratowska-Popiołek, specjalista ds. socjalnych w Caritas Polska. Serwis jest platformą, gdzie poprzez Caritas Polska można otwierać zbiórki publiczne. Opiekunowie mogą zgłaszać konkretne potrzeby osób chorych.

Na koniec przybył znany i ceniony rekolekcjonista, ks. Piotr Pawlukiewicz, który opowiedział o duchowym wymiarze opieki nad chorymi. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie.

Na podstawie rozmów kuluarowych widzimy potrzebę kontynuacji takich spotkań, właśnie dla opiekunów. Ponadto wiele osób wyraziło chęć wzięcia udziału w grupie wsparcia.

Będziemy informować na bieżąco o tym, co planujemy w tym temacie. Wszystkie wystąpienia zostały nagrane i będziemy je w niedługim czasie prezentować na naszej stronie.

Relacja: Magdalena Bartoszewicz

podobne artykuły