„Damy radę!” na rowerach … i podczas przygotowań do Mistrzostw Polski Osób Bezdomnych w Szachach

120

„Damy radę!” na rowerach

W upalną, sierpniową sobotę uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy radę!” w Caritas Polska wzięli udział w wyprawie rowerowej „W górę Wisły”. Wzorem lat ubiegłych trasa wiodła wzdłuż pięknego i dzikiego lewego brzegu Wisły, malowniczych, piaszczystych, jeszcze wciąż czystych plaż, do miejsca biwakowania i ogniska na jednej z nich.

Po wyjeździe z siedziby Caritas Polska przy ul. Okopowej dojechaliśmy do Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży, miejsca objawień Maryjnych, gdzie zatrzymaliśmy się, aby posłuchać historii tych objawień. Po pokonaniu kilkunastu kilometrów spędziliśmy kilka godzin na plażowaniu, zakończonym ogniskiem i grillowaniem. Wyjazdy integracyjne grupy należą do zajęć terapeutycznych programu i są okazją do lepszego, wzajemnego poznania się, omówienia spraw wspólnoty i projektów w nieformalnej atmosferze oraz „naładowania akumulatorów” przed dalszą drogą do życia w pełnej wolności. Tym razem do wyprawy dołączyli goście – dwaj nowi kandydaci z ośrodka „Monaru” w Głoskowie.

Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach

Od wiosny trwają przygotowania do udziału w  Mistrzostwach Polski Osób Bezdomnych w Szachach, które już po raz drugi organizuje z sukcesem Caritas Diecezji Szczecińsko-  Kamieńskiej.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, Mistrzostwa odbywają się o puchar J. E. Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, pod patronatem Wojewody i miasta Szczecina oraz Polskiego Związku Szachowego.

Celem Mistrzostw jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu ludzi bezdomnych, popularyzacja sportu szachowego w ich środowisku oraz integracja ośrodków działających na ich rzecz z terenu całego kraju.

Reprezentacja „Damy radę!” zaczyna od podstaw, ponieważ prawie nikt nie ma większego doświadczenia w grze w szachy. Wyzwanie zostało podjęte zgodnie z hasłem – damy radę!

Mistrzostwa odbywać się będą w tym roku w miejscowości Międzywodzie na Wybrzeżu Zachodnim, co jest dodatkową atrakcją dla uczestników, z których większość  nigdy nie była nad morzem.

Reprezentacja „Damy radę!” spędzi na Wybrzeżu kilka dodatkowych dni w ramach letniego obozu szkoleniowo-wypoczynkowego.

Program „Damy radę!” utrzymuje się całkowicie z darów P.T. Ofiarodawców, którym przy tej okazji bardzo serdecznie dziękujemy. (js)