Projekt pomocy medycznej na Ukrainie

Caritas Polska wspólnie z Caritas Spes Ukraina już drugi rok realizuje projekt humanitarny pt. „Działalność gabinetów medyczno-socjalnych w Bierdiańsku i Zaporożu (region zaporoski) oraz w Charkowie (region charkowski)”. Projekt jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie tamtejszej ludności na dostęp do darmowych usług medycznych i lekarstw. Z pomocy korzystają przesiedleńcy wewnętrzni i miejscowa ludność.

Gabinety prowadzone w Zaporożu, Berdiańsku i Charkowie udzielają wsparcia osobom najbardziej potrzebującym, a zwłaszcza samotnym matkom, dzieciom-sierotom, osobom przewlekle chorym, osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym oraz bezrobotnym. Pacjenci mają zapewnione konsultacje medyczne, w tym badania (m.in. osłuchiwanie płuc, badania palpacyjne brzucha, badania ortopedyczne), realizowane są również badania diagnostyczne. Podstawowe badania i usługi wykonywane są przez pielęgniarki: pomiary ciśnienia tętniczego, temperatury ciała, poziomu cukru we krwi, masy ciała, EKG, inhalacje, zastrzyki.

W sierpniu zrealizowano we wszystkich trzech gabinetach łącznie 3402 wizyt, z czego 1570 osób stanowili przesiedleńcy, a 1112 to mieszkańcy. Z usług korzystały osoby ze wszystkich grup wiekowych, począwszy od niemowląt po osoby w starszym wieku, którzy stanowili większość. Ponadto potrzebujący mają zapewnione wsparcie w postaci artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych dla osób starszych i dzieci oraz żywności dla niemowląt.

Dodatkowo gabinety oferują konsultacje z pracownikami socjalnymi i prawnikami, którzy udzielają pomocy przy odnowieniu paszportów i wyrobieniu dokumentów dla przesiedleńców, uzyskaniu wypłat kompensacyjnych, emerytur oraz innych świadczeń społecznych, bądź też rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, który pozostał na okupowanym terytorium.

Pozytywnym aspektem projektu jest, że każdy gabinet ma własną stronę na Facebooku, gdzie potrzebujący mogą otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Zaporoże

W sierpniu gabinet był czynny 5 dni w tygodniu i w tym okresie odbyło się 816 wizyt, z czego 464 obejmowało wizytę u lekarza, a 120 osób skorzystało z usług pielęgniarki. Wśród pacjentów było 215 osób niepełnosprawnych. Konsultacje lekarskie obejmowały pomoc osobom cierpiącym na choroby sercowo-naczyniowe, choroby górnych dróg oddechowych, problemy żołądkowo-jelitowe, schorzenia tarczycy i inne. Dodatkową formą wsparcia było zaopatrzenie potrzebujących w pieluchy dla osób starszych, pieluchy dla dzieci i żywność dla niemowląt.

Berdiańsk

Gabinet działał od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9 do 18, natomiast w piątek udzielano wyparcia medycznego w miejscowości Primorsk, oddalonej ok. 50 km. Zrealizowano 1245 wizyt (525 lekarskich i 720 pielęgniarskich). Zanotowano znaczny wzrost liczby osób korzystających z pomocy pielęgniarskiej. Wśród pacjentów było 306 przesiedleńców wewnętrznych i 219 osób miejscowych, w tym 278 osób niepełnosprawnych. Zakres chorób obejmował schorzenia sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, choroby laryngologiczne, reumatyczne, schorzenia mające podłoże nerwowe, cukrzycę i nowotwory. Oprócz pomocy medycznej, 110 osób otrzymało pieluchy dla dorosłych i dzieci, żywność dla niemowląt i artykuły higieniczne.

Pracownik socjalny współpracuje ściśle z pracownikami państwowych ośrodków pomocy socjalnej działających w Bierdiańsku, a koordynator projektu promuje projekt w mediach społecznościowych, co przekłada się na wciąż rosnącą liczbę osób szukających wsparcia.

Charków

W miesiącu sierpniu gabinet był otwarty od poniedziałku do czwartku, w piątki udzielano pomocy w terenie. Pomoc otrzymało 1341 osób, z czego 917 obejmowało wizytę u lekarza, a 424 osoby skorzystały z pomocy pielęgniarki. Największą liczbę pacjentów stanowiły osoby powyżej 50 roku życia. Konsultacje dotyczyły chorób niedokrwiennych serca, chorób układu nerwowego, cukrzycy, chorób żołądkowo-jelitowych, chorób układu ruchowego, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia oskrzeli, schorzeń onkologicznych i innych.

Z pomocy w postaci środków higienicznych i pielęgnacyjnych skorzystały 263 osoby. Wsparcie prawne natomiast otrzymały 42 osoby, w tym 28 przesiedleńców wewnętrznych i 14  mieszkańców.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.