„Nie miłujmy słowem, ale czynem” – te słowa z 1 Listu Św. Jana stały się mottem obchodzonego w dniu 19 listopada 2017 r. Światowego Dnia Ubogich. Papież Franciszek ustanowił to święto, jako owoc Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaprosił “cały Kościół, mężczyzn i kobiety dobrej woli, do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności”.
W diecezji kieleckiej główne obchody miały miejsce w Schronisku dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Kielcach. W niedzielne popołudnie w kaplicy Schroniska pod przewodnictwem ks. Biskupa Mariana Florczyka zgromadzili się bezdomni, wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i członkowie Pomocy Towarzystwa Brata Alberta. Na wstępie zastępca dyrektora Caritas ks. Krzysztof Banasik przybliżył ideę obchodów Światowego Dnia Ubogich oraz przesłanie Ojca Świętego Franciszka zawarte w Orędziu na ten Dzień.  Głównym punktem obchodów była Eucharystia w intencji ubogich sprawowana pod przewodnictwem biskupa Marina Florczyka. Liturgię koncelebrowali także ks. Krzysztof Banasik, ks. dziekan Jan Tusień oraz ks. prof. Jan Śledzianowski, który wygłosił homilię. Zwrócił on uwagę, że wszyscy otrzymaliśmy ewangeliczny talent miłości bliźniego, który mamy rozwijać. Przykładem takiej postawy stał się św. Brat Albert, który uczy nas solidarności z ubogimi. Po Mszy św. w stołówce Schroniska przy jednym stole zasiedli biskup i bezdomni, kapłani i wolontariusze. Dary na wspólny stół złożyli członkowie Parafialnych Zespołów Caritas. Były to wędliny, ciasta, słodycze, napoje. Z kolei mieszkańcy Schroniska sami przygotowali dla gości bigos. Atmosfera modlitwy, życzliwości, dzielenie się, rozmowy stworzyły piękny klimat chrześcijańskiej agapy. Dobrze, że papież Franciszek zainspirował Kościół do przeżywania Dnia Ubogich w takiej solidarności z nimi.

ks. Krzysztof Banasik

fot. Katarzyna Dobrowolska