Pierwsza Dama spotkała się z Dyrektorem Caritas Polska

281
Jednym z tematów spotkania Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda z Dyrektorem Caritas Polska, księdzem Marcinem Iżyckim było wsparcie dla syryjskich rodzin.

– Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Pani Agata Kornhauser-Duda była żywo zainteresowana działaniami Caritas Polska prowadzonymi zarówno w kraju jak i na świecie – relacjonuje ks. Dyrektor Marcin Iżycki.

Jednym z głównych tematów rozmowy była działalność Caritas Polska na Bliskim Wschodzie. Wiele uwagi poświęcono sytuacji w Syrii, gdzie nadal trwa wojna. Ksiądz Marcin Schmidt, który w grudniu ub. roku przez kilka tygodni przebywał w Aleppo przybliżył Pani Agacie Kornhauser-Dudzie skalę problemów z jakimi borykają się tamtejsi mieszkańcy.

Dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki przedstawił Pierwszej Damie efekty prowadzonego na rzecz Syrii programu pomocowego „Rodzina Rodzinie”.

Caritas Polska, dzięki ogromnej hojności Polaków, udziela regularnej pomocy niemal dziesięciu tysiącom syryjskich rodzin. Dla wielu z nich stanowi to jedyną formę przetrwania.

Aleppo jest tylko jednym z miast, w którym setki dzieci żyją na zbombardowanych ulicach. Organizacja stara się jak największej ich liczbie zapewnić dostęp do podstawowych dóbr, takich jak wyżywienie, ubrania, opieka medyczna, ogrzewane świetlice czy sale szkolne.

Program Rodzina Rodzinie polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez rodziny, wspólnoty, środowiska czy firmy w Polsce.

>>>Więcej na temat programu dowiesz się odwiedzając stronę rodzinarodzinie.caritas.pl

Caritas Polska jest także inicjatorem wielu działań skierowanych do potrzebujących Polaków. Szef Caritas Polska przybliżył Pani Agata Kornhauser-Duda zakres obecnych działań, a także najbliższe plany akcji pomocowych.

Pierwsza Dama, która często spotyka się z młodymi ludźmi podczas wizyt w szkołach w całym kraju, zwróciła uwagę na rosnące zainteresowanie wolontariatem wśród młodzieży.  – Caritas Polska jest w trakcie prac nad programem, który pozwoli na większe zaangażowanie młodych ludzi w działalność charytatywną –  informuje ks. Marcin Iżycki.

Caritas Polska przekazała Pierwszej Damie, Pani Agacie Kornhauser-Duda obrazek namalowany przez jedno z syryjskich dzieci mieszkających w Aleppo.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli także ks. Marcin Schmidt, sekretarz Caritas Polska oraz Zdzisław Sokal, doradca Prezydenta RP.

źr. prezydent.pl