Pod hasłem „Każde życie jest bezcenne” około tysiąca osób przeszło w sobotę 11 czerwca ulicami Bielska-Białej w Marszu dla Życia i Rodziny. Całe rodziny, osoby z różnych środowisk i organizacji, duchowni oraz świeccy skandując, śpiewając i prezentując osobiste świadectwa, wyrażali swój pozytywny stosunek do wartości życia, małżeństwa i rodziny. Podczas Mszy św. poprzedzającej marsz bp Roman Pindel przestrzegł, by nie oceniać wartości życia według własnych wyobrażeń i planów.

Marsz dla Życia i Rodziny

Marsz w obronie życia i rodziny wyruszył spod bielskiej katedry, gdzie wcześniej ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej. W homilii Ksiądz Biskup nawiązując do hasła tegorocznego Marszu, przestrzegł, by nie oceniać życia na podstawie własnych oczekiwań i marzeń.

– Chcemy zamanifestować Ewangelię Życia. Życie jest od Boga. Bóg powołał do życia dziecko czy dorosłego dla jego szczęścia, dla jego zbawienia. Meandry tego życia mogą być bardzo bolesne. Ale życie jest bezcenne, bo taką wartość ono ma w oczach Boga samego – Pana życia – wyjaśnił Ks. Biskup, podkreślając, że marsz ma na celu wyrażenie afirmacji dla każdego życia, nawet takiego, które trudno zaakceptować.

Spod katedry ulicami Bielska-Białej ruszył marsz złożony z licznych rodzin, młodzieży i starszych, którzy przechodząc obok mieszkań i lokali usytuowanych wzdłuż ulic pozdrawiali innych bielszczan i zachęcali do przyłączenia się do manifestacji. Rozśpiewani uczestnicy pochodu trzymali transparenty z hasłami: „Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona”, „Wybieram rodzinę” czy „Rodzina ostoją Polski”. Wielu niosło wiatraczki z logo marszu, baloniki, chorągiewki, flagi narodowe.

Podczas marszu wysłuchano m.in. świadectwa Małgorzaty Martyniak – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Wielkie serce”, matki trojga dzieci, w tym Konstantego z zespołem Downa. „W tym świecie, który promuje pięknych zdrowych i bogatych, ludzie z zespołem Downa udowadniają, że można być pięknym pięknem swojego serca. Udowadniają też, że można być szczęśliwym i cieszyć się życiem, nie będąc zdrowym” – powiedziała Martyniak do uczestników marszu, którzy zatrzymali się na chwilę na bielskim Placu Chrobrego.

Świadectwo złożyło także małżeństwo, które zdecydowało się na adopcję dzieci – Jasia i Stasia. „Obecność dzieci nadała naszemu życiu sens. Jest ona wielką łaską i jednoczy nas jako męża i żonę” – podkreślili.

Festyn Rodzinny Caritas

Marsz po prawie godzinie dotarł do parku Słowackiego, gdzie rozpoczął się Festyn Rodzinny Caritas.

Wystąpiły dzieci i młodzież w programach muzycznych i teatralnych. Spektakl Życie jest miłością zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół z Ligoty. Wystąpili młodzi tancerze i wokaliści z Zespołu “Włóczykije”.

Festyn poprowadził Piotr Mirecki z zespołu „Dzień Dobry” wraz ze swoją rozśpiewaną Rodziną. Wspólnie śpiewali na scenie i przekonywali do wartości życia i rodziny.

Radość najmłodszym sprawiły kolorowe zwierzaczki z baloników, wata cukrowa i słodycze, które ufundowały ZPC SKAWA z Wadowic. Gry, zabawy i konkursy dla całych rodzin prowadził wraz z Wolontariuszami ks. Zygmunt Mizia.

Nagrody w konkursach ufundowali: Bistro Apetyczna z Bielska-Białej, Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia z Inwałdu, Park Wodny z Leśnej, Hurtownia Misericordia, Tchibo Cafe.

Biorący udział w marszu wojowie z Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit” zbudowali średniowieczną wioskę i zapoznawali dzieci z tajnikami białej broni. Można było zobaczyć najnowszy wóz Ochotniczej Straży Pożarnej z Komorowic, zapoznać się z procedurą udzielenia pierwszej pomocy, szczególnie dla dzieci, którą prezentowali Maltańczycy.

Podsumowano także kampanię „Kilometry Caritas”, którą prowadziły Szkolne Koła Caritas. Same tylko Szkolne Koła Caritas zebrały ponad 6 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że ogólnopolska kampania trwa nadal, a na Podbeskidziu rozpoczęła się 12 marca br.

Marsze dla Życia i Rodziny

to publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. W 2016 roku marsze przejdą przez ulice 140 miejscowości. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 opr. Caritas Bielsk