ZAPROSZENIE NA PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE
ELŻBIETY BOJANOWSKIEJ, PODSEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Z DZIEĆMI Z OŚRODKA SOCJOTERAPEUTYCZNEGO CARITAS
Termin: 11 kwietnia 2017 roku (wtorek)
Czas: od 16:00 do ok. 17:00
Miejsce: Ośrodek Socjoterapeutyczny im. Matki Bożej Miłosierdzia prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo
Adres: ul. Azaliowa 17, Warszawa
Spotkanie przedświąteczne z udziałem Pani Elżbiety Bojanowskiej Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dziećmi z Ośrodka Socjoterapeutycznego im. Matki Bożej Miłosierdzia odbędzie się podczas warsztatów kulinarnych realizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, współfinansowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowej Podprogram 2016.
Uczestnikami warsztatu będą dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat korzystające na co dzień z Ośrodka Socjoterapeutycznego. W organizowanych zajęciach pozalekcyjnych dziennie bierze udział ok 50 dzieci i młodzieży. Poza systematyczną pomocą edukacyjną, w którą włączone są spotkania z reedukatorkami, logopedą i psychologiem, podopieczni uczestniczą w zajęciach sportowych, plastycznych, tanecznych i komputerowych. Ponadto codziennie otrzymują na miejscu dwa posiłki: obiad i podwieczorek, a także potrzebną odzież. Podejmowane są także próby pomocy ich rodzicom, szczególnie tym niezaradnym życiowo.
Przewidywany scenariusz spotkania:
Działanie towarzyszące zostanie przeprowadzone w godzinach od 15-17 w dniu 11 kwietnia 2017 roku. Dzieci – uczestnicy warsztatu zostaną podzielone na 5 grup. Każda z grup będzie przygotowywała inne wielkanocne potrawy.
Od 16 do 16:30 Pani Minister Wspólnie z dziećmi będzie przygotowywać świąteczne dania.
Ok. 16:30 odbędzie się briefing Pani Minister z udziałem Prezesa Agencji Rynku Rolnego Pana Łukasza Hołubowskiego, Dyrektora Caritas Diecezji Warszawsko- Praskiej Księdza Kamila Chojnackiego oraz siostry Jadwigi Piorun Dyrektor Ośrodka Socjoterapeutycznego im. Matki Bożej Miłosierdzia.
Po briefingu przewidywane jest wspólne (Pani minister, dzieci, uczestników briefingu, dziennikarzy) spożywanie przygotowanych dań wielkanocnych.
***
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – to program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Caritas dystrybuuje żywność w ramach programu jako jedna z jedna z czterech organizacji w Polsce.
Instytucją Zarządzającą w ramach Programu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej jest Organizacją Partnerską Regionalną i dystrybuuje pomoc żywnościową m.in. za pośrednictwem Ośrodka Socjoterapeutycznego im. Matki Bożej Miłosierdzia.
Program w swoich założeniach przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych. Pomoc w ramach Programu udzielana jest osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej tj:
– 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
– 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Każdy odbiorca pomocy żywnościowej w trakcie trwania Programu może skorzystać z tzw. działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu. Mają one na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji odbiorców pomocy żywnościowej w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te mogą być realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. Działania te są prowadzone w sposób cykliczny w okresie dystrybucji pomocy żywnościowej. Rodzaje warsztatów:
- warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
- warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
- warsztaty przeciwdziałania marnowaniu żywności,
- warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych).