Dwanaście odsłon Caritas – Słowo na grudzień

177

Drodzy Przyjaciele Caritas, dobiega końca Jubileuszowy Rok Caritas z okazji 25-lecia reaktywowania naszej organizacji. Zaplanowaliśmy czas obchodów tak, aby co miesiąc zwrócić uwagę na jeden z obszarów naszej działalności. Wybór nie był łatwy, bo przecież dzieło Caritas w Polsce to suma działalności 44 Caritas diecezjalnych, z którymi na co dzień współpracujemy i nawzajem sobie pomagamy. Osiem z nich obchodziło swój diecezjalny jubileusz. Można więc powiedzieć, że było to rodzinne świętowanie, zwłaszcza że hasło obchodów brzmiało: „Rodzina troską Caritas”.

Cieszyliśmy się więc przede wszystkim tym, że jesteśmy razem, że od tylu już lat wspólnie możemy pomagać biednym, chorym, wykluczonym w Polsce i na świecie. I że udaje się nam tak wielu pomóc, czyniąc ten świat trochę lepszym, bliższym Boga. Ojciec Święty Franciszek przesyłając nam swoje błogosławieństwo na Rok Caritas wyraził wdzięczność „wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają działalność Caritas w Polsce i na świecie, jak również tym, którzy uczestniczą w tej ważnej misji Kościoła przez codzienną pracę, wolontariat, modlitwę, ofiary materialne i duchowe”. Staramy się o nich pamiętać, tak samo jako o wszystkich naszych podopiecznych, korzystających zarówno stale, jak i okazjonalnie z pomocy Caritas.

Pozwólcie więc, Drodzy, że przypomnę w skrócie te dwanaście miesięcy Jubileuszu.  Wszystko zaczęło się od papieskiego błogosławieństwa i świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którą zapalił Franciszek w grudniu ubiegłego roku w Watykanie, podczas modlitwy Anioł Pański z wiernymi. Powołaliśmy też Komitet Honorowy Jubileuszu na czele z Prymasem Polski Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Polakiem i Prezydentem RP.

W styczniu odbyły się – z udziałem Caritas diecezjalnych w Łodzi i Siedlcach – spotkania z osobami niepełnosprawnymi, które zaprezentowały swoje osiągnięcia dzięki wsparciu naszych ośrodków i programów.

Luty poświęcony był opiece nad chorymi. W tym miesiącu odbyły się dwie ważne konferencje – w sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie Caritas warmińska z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego zorganizowała spotkanie środowiska medycznego Caritas w Polsce. Ćwierćwiecze posługi chorym i starszym podsumowano w Głuchołazach, ośrodku Caritas Diecezji Opolskiej, posiadającej najbogatsze i najdłuższe doświadczenia w tej dziedzinie.

Marzec to miesiąc ochrony świętości i godności życia zarówno tego najmłodszego, pod sercem matki, jak i najstarszego, chylącego się ku śmierci. W tym miesiącu Caritas Sosnowiecka otworzyła Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, w którym może mieszkać 11 kobiet w ciąży oraz mam z dziećmi. Z kolei w Żakowie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zorganizowała, wraz z miejscową szkołą, Dzień Caritas, którego tematem był wolontariat i poświęcenie swojego” czasu dla innych.

W kwietniu przeżywaliśmy święto patronalne Caritas, czyli Niedzielę Miłosierdzia. Z tej okazji 2,5 tysiąca osób z całej Polski uczestniczyło w krakowskich Łagiewnikach w XII Pielgrzymce Pracowników i Wolontariuszy Caritas pod hasłem „Codziennie z miłością”. Byli to reprezentanci 100-tysięcznej rzeszy współpracowników dzieła Caritas w Polsce – począwszy od dzieci po emerytów, których łączy wiara w to, że więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu.

W maju „Razem z rodzinami” uczestniczyliśmy w piknikach i koncertach, między innymi byliśmy w Radomyślu na pikniku „Strzał w dziesiątkę”, zorganizowanym przez Caritas Sandomierską, a także w Sosnowcu, gdzie odbyły się obchody 10-lecia ogólnopolskiego programu Skrzydła, wspierającego finansowo 3,5 tysiąca uczniów.

Czerwiec upłynął pod znakiem sportu, który potrafi integrować ludzi różnych kultur, wyznań i języków. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy zorganizowało mecz piłki nożnej, z którego dochód przeznaczono na pomoc uchodźcom, beneficjentom Centrum.

Połowa roku to oczywiście czas wakacji. Żeby były one jak najbardziej beztroskie dla wszystkich dzieci w Polsce Caritas od początku swojego istnienia organizuje w lipcu i sierpniu kolonie dla kilkunastu tysięcy dzieci z rodzin, którym trudno zapłacić za wakacyjny wypoczynek swoich pociech. Od wielu lat na kolonie Caritas przyjeżdżają też dzieci polonijne ze Wschodu. Koniec wakacji w Caritas kojarzy się z akcją „Tornister pełen Uśmiechów”, czyli wyposażeniem ubogich uczniów w wyprawki szkolne. Finał akcji wspaniale organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej – w tym roku na rynku w Przemyślu rozdaliśmy osiem tysięcy tornistrów, a w całej Polsce kilkadziesiąt tysięcy.  W akcję włączyła się Para Prezydencka Państwo Agata i Andrzej Duda, Rzecznik Praw Dziecka i hierarchowie Kościoła.

Wrzesień to miesiąc „Kromki chleba”.  Na rynkach kilku polskich miast wolontariusze Caritas dzielili się chlebem na znak solidarności z osobami dotkniętymi skrajną biedą w Polsce. Prowadzona od 13 lat przez Caritas w Polsce kampania społeczna ma na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale także społeczne uwrażliwienie na istnienie głębokiej biedy w Polsce. Ponad 2,5 mln osób, czyli ponad 7% polskiego społeczeństwa cierpi z powodu takiej biedy. Wśród nich jest 27 % rodzin wielodzietnych z czworgiem i więcej dzieci.

O takich problemach rozmawialiśmy podczas Międzynarodowej Konferencji „Rodzina troską Caritas”, która odbyła się w naszej siedzibie 9 października, z udziałem m.in. przewodniczących Caritas Internationalis i Caritas Europa oraz wielu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Polsce. Podczas tego spotkania omówiliśmy też najważniejsze wyzwania stojące przed Caritas w Polsce i na świecie. Kulminacją obchodów Roku Caritas była ekumeniczna Gala Ubi Caritas w Teatrze Polskim w Warszawie – spotkanie pełne wspomnień i wzruszeń, podczas którego uhonorowani zostali Przyjaciele Caritas z całej Polski:  Darczyńcy, byli i obecni Pracownicy, Wolontariusze.

O Bohaterach 25-lecia, którzy z naręczem dobrych uczynków stanęli już przed Panem, pamiętaliśmy w naszych modlitwach podczas pierwszych dni listopada.  W tym miesiącu odbyła się też X Jubileuszowa Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Rok Jubileuszowy zakończymy w grudniu inauguracją najbardziej znanej kampanii Caritas, czyli Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom, którą od wielu lat prowadzimy razem z braćmi prawosławnymi z Eleos oraz z ewangelicką Diakonią.

Nasz Jubileusz to sukces całej Caritas w Polsce, w pewnym sensie suma działań 45 Caritas, pomnożona przez 25 lat. Nie sposób zamknąć tego dzieła w dwunastu krótkich odsłonach. Zachęcam do poznania szczegółów na naszej stronie internetowej w zakładce Rok Caritas.

Przez 25 lat zasialiśmy i zebraliśmy wiele dobra. Prosimy Was o pomoc duchową i materialną, byśmy nadal mogli wspólnie prowadzić dzieło Caritas w Polsce. Bądźmy bogaci wyobraźnią miłosierdzia, do czego wzywał nas św. Jan Paweł II.

 Ks. dr Marian Subocz,

dyrektor Caritas Polska 

Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl

pomagam2_728x90_2

podobne artykuły