29 listopada 2015 w Prawosławnej Katedrze Metropolitalnej p.w. w. Równej Apostołom Marii Magdaleny odbyła się uroczysta inauguracja 22. edycji ekumenicznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tegorocznym hasłem nawiązującym do rozpoczynającego się 8 grudnia Roku Miłosierdzia są słowa: „Głodni miłosierdzia”.

„Nie szukamy dziś jedności, bo już jesteśmy zjednoczeni troską o drugiego człowieka. Nie dyskutujemy również na temat dogmatów, bo w obliczu nieszczęścia drugiego ważna jest tylko jedna prawda: „Bóg jest Miłością i wzywa nas byśmy byli jej wcieleniem” – powiedział ks. Doroteusz Sawicki z Eleos, charytatywnej organizacji Kościoła prawosławnego witając gości.

Przyrównał on cztery organizacje charytatywne – dwie protestanckie Diakonie, Caritas Polska i Eleos do czterech rogów jednego stołu, na którym płoną cztery świece. – „Są one nieco inne, ale dają identyczny płomień, który rozprasza mrok porzucenia i samotności. Jednoczy nas również ten sam cel – umiłowanie Boga w drugim człowieku” – dodał ks. Sawicki.

Odczytano również list Pary Prezydenckiej  Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, wspierających akcję:

„(..) Jest dla nas ogromną radością, że w tym roku także my możemy dołączyć do tej ekumenicznej akcji, zapalająć światełko nadziei na naszym wigilijnym stole. Mocno też pragniemy zachęcić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w tej dobroczynnej akcji. (…)”

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że:

„Tym, który jest Miłosierny jest przede wszystkim Bóg. On stworzył człowieka do miłości dlatego naszym powołaniem jest służba drugiemu, zwłaszcza temu najsłabszemu i najbardziej potrzebującemu, o czym właśnie przypomina nam Świeca Wigilijnego Pomocy Dzieciom”.

„Miłosierdziu nie można postawić żadnych granic, dlatego cieszę się, że akcja przybrała charakter ekumeniczny i stała się wspólnym dziełem czterech Kościołów chrześcijańskich.  Między ludźmi, którzy doświadczają biedy, tak naprawdę nie ma różnicy, jaką religię wyznają. Wszyscy oni potrzebują miłosierdzia” – dodał ks. Subocz.

Wśród gości byli przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Uroczystość uświetnił występ Dziecięco-Młodzieżowego Chóru Katedry Metropolitalnej pw. Św. Równej Apostołem Marii Magdaleny w Warszawie pod dyrekcją ks. Jerzego Kulika oraz Dziecięco-Młodzieżowy Chór parafii św. Jana Klimaka w Warszawie pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka.

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzonych w tym roku zostanie ponad 3 mln świec, które znajdą się na wigilijnych stołach w całej Polsce. Dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Środki rozdysponowane zostaną przez diecezjalne oddziały Caritas wśród świetlic socjoterapeutycznych, na dożywianie, pomoc w edukacji i letni wypoczynek.

Akcję można wesprzeć nabywając wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzielocaritas.com.

 

***

Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl

pomagam2_728x90_2