Konferencja była krótką refleksją nad miłosierdziem Boga w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Papież Franciszek poprzez to nadzwyczajne wydarzenie, chce dotrzeć i dotknąć Bożą miłością każdego człowieka a szczególnie, tego który jest daleko od Kościoła i Boga. Dlatego też dla Parafialnych Zespołów Charytatywnych jest to zaproszenie, by wraz z niesioną pomocą materialną potrzebującym postawić większy nacisk na uczynki miłosierdzia co do duszy. Ofiarować im swoją otwartość i czas, tak aby móc podzielić się doświadczeniem Boga.

Źródłem siły, duchowej siły, jest miłosierdzie, które sami otrzymujemy od Boga. Szczególnie, kiedy karmi nas Eucharystią i ofiaruje swój czas i obecność poprzez Słowo na modlitwie. Tak jak Bóg otwiera się na nas i daje nam życiową mądrość, tak każdy kto dokonuje dzieł caritas jest wezwany do dzielenia się życiową mądrością, aby potrzebującym dać to co potrzebne do wzrostu i dojrzałości.

W drugiej części zjazdu omawiano bieżące działania diecezjalnej Caritas. Ksiądz Robert Kasprowski – dyrektor Caritas nawiązując do hasła Caritas Polska na Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia: “Więcej Caritas w Parafii, więcej Parafii w Caritas”, zachęcał członków PZC do zacieśniania współpracy z Caritas diecezjalną.

Są projekty, w których współpraca PZC i Caritas diecezjalnej jest bardzo ścisła np.: jałmużna wielkopostna, program Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, program “embargo” czy zbiórki żywności TAK POMAGAM. Są jednak takie projekty, gdzie ta współpraca mogła by być jeszcze wydajniejsza.

Działaność Caritas w Diecezji Bielsko-Żywieckiej opiera się w znacznym stopniu na Wolontariuszach Parafialnych Zespołow Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas i to oni, jak podkreślił ks. Robert, stanowią pierwszą linię aktywności charytatywnej Kościoła lokalnego, docierając z pomocą do osób najbardziej potrzebujących.

Nawiązując do konferencji, która rozpoczęła spotkanie, ks. Dyrektor przypomniał, że fundamentem działania wolontariuszy Caritas są Ewangelia i życie sakramentalne. Dlatego, szczególnie w roku jubileuszowym, wolontariusze winni pamiętać i odkrywać na nowo prawdę o swoim zakorzenieniu w Chrystysie Miłosiernym. W praktyce prawda ta winna skłaniać do głębszej modlitwy, częstej Eucharystii i pracy nad rozwojem duchowym.

Przypominając plan działania Caritas w roku nadzwyczajnego jubileuszu, ks. Dyrektor podsumował także działalność Caritas w roku 2015.

Na zakończenie zjazdu Parafialne Zespoły Caritas zostały zaproszone na XIII Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Krakowa – Łagiewnik, która odbędzie się 9 kwietnia br. oraz na diecezjalne spotkanie wszystkich członków Parafialnych Zespołów Chartytatywnych w dniu 16 kwietnia w Pogórzu.