Przedsięwzięcie współorganizowała na terenie województwa mazowieckiego – po raz pierwszy – Caritas Diecezji Siedleckiej, pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Idea
– Caritas to miłość i przede wszystkim, takie podejście z miłością do drugiego człowieka towarzyszy nam w Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej. Swoją opieką organizacja obejmuje wielu potrzebujących, lecz do tej pory nie miała specjalistycznych narzędzi, aby pomóc pokrzywdzonym przestępstwem (m.in. doświadczającym przemocy w rodzinie, wypadków komunikacyjnych). Ci, którzy zgłaszali się do Caritas sygnalizowali takie potrzeby – mówi Magdalena Ozygała, osoba pierwszego kontaktu w Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej. Na terenie województwa są instytucje pomocowe, ale CPI jest dla nich dodatkowym wsparciem. Ci, którzy przychodzą i zwracają się do Centrum otrzymują kompleksową asystę. W ten sposób zapełnia ono niszę i pomaga z sukcesem. – Widzimy, że są potrzebne takie tygodnie pomocy. Jest wielu ludzi, którzy potrzebują szerszej pomocy niż tylko ta rzeczowa czy wytrwała modlitwa. W gąszczu przepisów prawnych nie wiemy jak się poruszać i specjaliści w CPI są nam bardzo potrzebni – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.
Komu pomagano?
– Zaprosiliśmy wszystkie osoby czujące się pokrzywdzone przestępstwem, które nie wiedziały jak się zachować, co zrobić, żeby – po pierwsze – pomóc sobie, ale też szukać sprawiedliwości. Działalność CPI polega na byciu obok tych, którzy potrzebują pomocy, towarzyszeniu w odzyskiwaniu poczucia sprawstwa nad swoim życiem. Nie układamy planów i nie realizujemy działań za te osoby. Każdy kto zgłasza się do nas z jakimś problemem ma swój plan na życie i my nie chcemy robić w nim rewolucji, tylko tak pokierować możliwościami, którymi on dysponuje albo wesprzeć w taki sposób, żeby ta osoba poczuła się zaopiekowana i silna. Wtedy będzie mogła poradzić sobie z tą trudną sytuacją przy naszym wsparciu – mówi M. Ozygała. Pomoc jest skierowana do pokrzywdzonych przestępstwem i osób im najbliższych. – Największe obłożenie jest w Siedlcach, z racji tego, że CPI obejmuje tu największy obszar, a komunikacja jest dość sprawna w tym rejonie. Podczas Tygodnia Pomocy z porad skorzystało łącznie 34 osób (24 kobiety i 10 mężczyzn). Natomiast w ciągu dwóch miesięcy naszej działalności, mamy już ponad 50 klientów we wszystkich filiach łącznie. Przy jednej wizycie kontakt z CPI się zazwyczaj nie kończy, ponieważ beneficjenci są zdecydowani na proces zmiany swojego życia. Zdarzają się oczywiście sytuacje, że dana osoba ma problem, ale nie spełnia podstawowego kryterium: nie jest on związany z przestępstwem, tylko innym pokrzywdzeniem. W tym wypadku nie jest jednak pozostawiana sama sobie – otrzymuje informacje, gdzie może się zwrócić do innych instytucji mających narzędzia i możliwości, by jej dopomóc.
Specjaliści pospieszyli z pomocą
Dyżury prowadzili: prawnicy, radcowie prawni, aplikanci radcowscy, adwokaci, aplikanci adwokaccy, kuratorzy, mediatorzy, funkcjonariusze Policji. Pomoc psychologiczną oferowali: psychologowie i psychoterapeuci. Wśród wymienionych, znaleźli się również specjaliści pracujący na co dzień w CPI. Dla zainteresowanych podany został na stronie www.siedlce.caritas.pl harmonogram przyjęć, aby można było dopasować wizytę do własnych potrzeb. Specjaliści byli dostępni w trzech miejscach: w Siedlcach (siedziba CPI w woj. mazowieckim), w filii w Skórcu i Łosicach. Osoby chętne, aby skorzystać z porad, musiały się zapisać (telefonicznie, mailowo lub osobiście) i zarezerwować dostępność specjalisty by na końcu przyjść konkretnego dnia do wybranego CPI. Było ono czynne od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 18:00, a w soboty od 10:00 do 14:00. O akcji informowano nie tylko na stronie siedleckiej Caritas, ale również w mediach (prasa, radio, Internet), plakatach i ulotkach.