Jak co roku, Caritas Diecezji Siedleckiej w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas zorganizowała kolonie letnie dla dzieci z mniej zamożnych rodzin. Zapewnione atrakcje, niecodzienna sceneria i szczególny klimat w pozytywny sposób oddziaływały na kolonistów. Teraz, pełni zdobytej na tatrzańskich szlakach energii, mogą spokojnie myśleć o powoli zbliżającym się nowym roku szkolnym.

Pierwszy turnus odbył się w dniach 27 czerwca – 06 lipca w Jurgowie, niewielkiej spiskiej wsi w województwie małopolskim, natomiast drugi w Zakopanem – od 04 do 13 lipca. Z tej formy wypoczynku skorzystało łącznie 85 dzieci. Kierownikiem pierwszego wyjazdu, dofinansowanego przez Urząd Miasta Siedlce, w ramach projektu „Na wakacje po zdrowie i uśmiech”, była Monika Pawlik. Przy organizacji czynnie pomagał Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. Drugi turnus poprowadził ks. Tomasz Oponowicz. Dzieci pochodziły z rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie powiatu siedleckiego (pobyt dofinansował powiat), z terenu gminy Parczew (środki pochodziły z gminy) oraz Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej i okolic Parczewa (dzięki wsparciu siedleckiej Caritas). Nad bezpieczeństwem, jak zawsze, czuwali wykwalifikowani opiekunowie i wolontariusze, kierownicy i specjaliści/trenerzy prowadzący zajęcia.

Przygotowując harmonogram na każdy turnus, wzięliśmy pod uwagę zmienność pogody, jaka panuje w górach. Byliśmy w stałym kontakcie z przewodnikiem tatrzańskim i na bieżąco ustalaliśmy trasę wycieczki dostosowaną do najmłodszego uczestnika – zapewniała M. Witkowska, koordynator kolonii.

 opr. Caritas Diecezji Siedleckiej