„Głosić Miłosierdzie. Czynić Miłosierdzie!”

Biskup Rzeszowski w słowie do diecezji w dniu 4 września br. pisał „Przeżywamy Rok Miłosierdzia, wyjątkowy czas łaski. Ojciec Święty Franciszek w czasie pielgrzymki do naszej Ojczyzny głosił z wielką mocą Orędzie Miłosierdzia i przekazał młodzieży Iskrę Miłosierdzia, by nieśli ją aż po krańce ziemi.”

Diecezjalna Caritas w dniu 11 września br. podjęła zachętę Pasterza, by poprzez Marsz, modlitwę i śpiew, przybliżyć ideę Bożego Miłosierdzia oraz miłosierdzie podejmowane przez ludzi. Zgromadzenia zakonne i parafie przyniosły na Marsz 28 relikwiarzy świętych i błogosławionych, którzy swoją postawą zrealizowali czynną miłość. Relikwie otoczyły niesiony obraz Miłosierdzia Bożego, który na początku diecezji nawiedził wszystkie parafie. Marsz prowadził Biskup Edward Białogłowski wypowiadając na wstępie następujące słowa: „Panie, Ty związałeś los naszej Ojczyzny ze sobą przez tajemnicę chrztu Polski. W Wielką Sobotę 966 r. Polska została zanurzona w tajemnicy paschalnej, Twojej śmierci i Zmartwychwstaniu, Panie. Powstał naród wyjątkowy, heroiczny, o bohaterskiej historii. Naród, który sam kształtowałeś i przygotowałeś do wielkiej misji obrony chrześcijaństwa. Prawie tysiąc lat po chrzcie Polski powiedziałeś, Jezu, do św. Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości (Dz. 1732)”. Odpowiedzią na tę miłość jest nasza wierność.”

Uczestnicy ruszając od Krzyża Ofiar Komunizmu przy rzeszowskim zamku i modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia zatrzymali się przy pięciu stacjach połączonych z prezentacją dzieł miłosierdzia pełnionych przez: św. Jadwigę Królową, św. Jana Pawła II, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Brata Alberta oraz św. Faustynę w odniesieniu do poleceń Jezusa Miłosiernego „Dopomóż mi Panie…”.

Młodzież Szkolnych Kół Caritas z Rzeszowa: I LO, II LO, III LO, ZSG i LO Sióstr Prezentek przy każdej stacji przybliżyła poszczególne postacie.

Marsz był także uzupełniony wezwaniami świętych i błogosławionych, których relikwie niesiono oraz przybliżeniem polskich świętych, męczenników i wyznawców, ich postawy w czasie niewoli, przykładu polskich świętych kobiet oraz żołnierzy szerzących kult Miłosierdzia Bożego.

Przed wejściem do Bazyliki Mniejszej jego uczestnikom udzielił błogosławieństwa bp Edward Białogłowskiego, dziękując równocześnie Miastu, Policji, Straży Miejskiej, Estradzie Rzeszowskiej, Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec”, Harcerzom ZHP oraz diecezjalnej Caritas. Całość prowadziła Justyna Polanowska, a animację muzyczną podjęło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży na czele z Anią i Kasią.

Ten duchowy pochód zakończył się w Sanktuarium Pani Rzeszowa w ramach wielkiego odpustu Patronki Miasta, uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Frankowskiego z Sandomierza.

opr. Joanna Smagacz – sekretarz Caritas Diecezji Rzeszowskiej