W dniu 26 października br. w Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach odbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone wyzwaniom związanym z pomocą osobom bezdomnym, szczególnie w okresie jesienno- zimowym.

Na początku spotkania ks. Krzysztof Banasik – zastępca Dyrektora Caritas Kieleckiej przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił założenia programowe realizowanego przez Caritas projektu „Zacząć od nowa”. Zakłada on wsparcie osób bezdomnych w obszarze pomocy doraźnej (żywność, odzież, środki higieniczne), poradnictwa (streetworker, psycholog, doradca zawodowy, terapeuta uzależnień) oraz udzielenie schronienia. W ramach projektu przygotowane zostały także mieszkania wspierane w Proszowicach i Piasku Wielkim (gm. Nowy Korczyn), gdzie osoby mogą uzyskać pomoc w wychodzeniu z bezdomności. Uczestnikom przekazane zostały plakaty i ulotki zawierające adresy placówek i informacje o formach pomocy bezdomnym świadczonych przez Caritas w ramach omawianego projektu.

W dalszej części zebrani podzieli się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami w zakresie funkcjonowania systemu pomocy osobom bezdomnym w Kielcach i regionie. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia p. Anna Gromska poinformowała zebranych o planowanych zmianach w przepisach dotyczących standaryzacji placówek i usług dla osób bezdomnych, natomiast p. Kinga Woźniak – pracownik tego Wydziału powiadomiła o tym, iż trwają prace nad przygotowaniem plakatu i zakładki na stronie internetowej z informacjami o placówkach dla osób bezdomnych na terenie woj. świętokrzyskiego. Zebrani stwierdzili, że umieszczenie adresów i zakresów usług placówek dla osób bezdomnych na jednym nośniku będzie bardzo pomoce w kierowaniu do placówek. Poruszano również inne ważne kwestie związane z systemem i katalogiem usług skierowanych do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Pracownicy MOPR Kielce zaprezentowali zakres działań  na rzecz osób bezdomnych na terenie miasta Kielce. Sporo miejsca poświęcono zagadnieniu pomagania osobom bezdomnym będącym pod wpływem alkoholu oraz bezdomnym z różnymi schorzeniami czy niepełnosprawnościami. Stwierdzono, że okres jesienno- zimowy jest szczególnym wyzwaniem, by pomóc każdemu bezdomnemu, bez względu na jego stan, zdrowie czy inne uwarunkowania. Wszyscy zgodzili się, że dobra współpraca instytucji publicznych i organizacji pozarządowych pozwoli skuteczniej działać w obszarze bezdomności.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, Służby Ochrony Kolei, Policji i Straży Miejskiej oraz organizacji pozarządowych: Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, PCK, Stowarzyszenia Arka Nadziei, Towarzystwa Dobroczynności, Fundacji Gospodarczej im. św. Brata Alberta, Związku Działkowców oraz Caritas Diecezji Kieleckiej.