Zgromadzonych 26 stycznia br. na rokrocznym spotkaniu księży kapelanów szpitali i innych placówek medycznych powitał ks. Stanisław Słowik. Modlitwa biskupa rzeszowskiego – ks. Jana Wątroby rozpoczęła obrady, w których uczestniczyło 28 osób.

Głównym przesłaniem konferencji było wystąpienie wykładowcy akademickiego – dr Barbary Niżankowskiej–Półtorak: „Komunikacja  z chorymi ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych”. Pani doktor powiedziała m. in.: „Komunikacja musi być celowa, powinna dawać nadzieję”. Zwróciła uwagę również na „fenomen dotyku człowieka”. Następnie stwierdziła, że „udana starość nie od Pana Boga, lecz od ludzi zależy… W chorobie ujawnia się wszystko co było w człowieku”. Cytując ks. Jana Twardowskiego powiedziała: „Pasja i miłość jest lekarstwem na starość”. Zachęcała również każdego, by: „do wszystkiego empatia, autentyzm w pomaganiu, szacunek do wszystkich chorych”.

Po przesłaniu trwała ożywiona dyskusja.

W następnej części ks. Władysław Jagustyn omówił aktualne Orędzie na XXV Światowy Dzień Chorego.

Kolejnym punktem spotkania było ustalenie nabożeństw z racji Dnia Chorego, w których weźmie udział pasterz diecezji rzeszowskiej oraz księża biskupi Kazimierz Górny i Edward Białogłowski.

Dokonując podsumowania Ordynariusz Rzeszowski podziękował pani dr Barbarze Niżankowskiej–Półtorak, stwierdzając, że sam wiele skorzystał i notował piękne podpowiedzi oraz podkreślił niezwykłą ważność komunikacji z chorymi. Biskup nawiązał także do Ojca św. Franciszka na ŚDM, który mówił o potrzebie bliskości.

Opr. s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR, fot. Caritas Diecezji Rzeszowskiej