W Koszalinie trwa rozpoczęty z początkiem lutego kurs komputerowy, będący kolejnym etapem programu umożliwiającego podopiecznym Caritas znalezienie swojego miejsca w życiu i na rynku pracy.

– Uczestniczymy w projekcie finansowanym przez Caritas Polska. To program pilotażowy “Aktywnie żyje się lepiej”. Projekt jest skierowany do kobiet samotnie wychowujących dzieci i bezdzietnych, będących pod opieką Centrum Kryzysowego i Domu Samotnej Matki – informuje Małgorzata Nowak, koordynator Caritas.

Obecnie rozpoczął się etap nauki obsługi komputera. Uczestniczki przez miesiąc poznają tę dziedzinę pod okiem fachowca.  Zajęcia odbywają się w centrali Caritas pięć godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Zdobytą wiedzę będą mogły sprawdzić w praktyce w kolejnym miesiącu, w czym pomogą im wolontariusze. – Dajemy im do rąk narzędzia, dzięki którym panie będą mogły znaleźć pracę. Chcemy, by swobodnie poruszały się w internecie, umiały wyszukiwać oferty pracodawców, pozyskiwać informacje ze stron urzędów, prowadzić korespondencję elektroniczną – wyjaśnia M. Nowak.

Obsługę komputera pomaga im zrozumieć Piotr Kobierski, pracownik koszalińskiego Przedsiębiorstwa Usługowego “Partner” specjalizującego się w systemach informatycznych. Chociaż większość pań miała już do czynienia z komputerem, niemniej brak im podstawowych wiadomości, jak swobodnie z niego korzystać, np. jak pisać niektóre polskie znaki diakrytyczne. – Główna ich trudność to zmaganie się z błędami, poczuciem, że maszyna nie współpracuje z użytkownikiem – diagnozuje informatyk. – Godziny ćwiczeń pomagają im wyrobić w sobie cierpliwość wobec komputera. Systematyczna praca przynosi widoczne postępy.

Niepokój budzi w paniach wejście na nowy grunt, np. pisanie na klawiaturze obiema rękami czy pisanie bezwzrokowe. To nie tylko praktyczna umiejętność, ale też atut, który można wpisać w CV, podając prędkość pisania. – Najpierw paniom wyrywały się okrzyki lekkiej paniki, ale kiedy cierpliwie dostosowywały się do zasad, nabierały wprawy i przekonywały się, że można to opanować – ocenia P. Kobierski.

Kurs pomaga wypracować nie tylko zdolności motoryczne. Panie uczą się formatować pliki, przygotowywać dokumenty aplikacyjne, arkusze kalkulacyjne. To otworzy im drogę do pracy biurowej, w księgowości i fakturowaniu.