[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W Hospicjum im. Bp. Czesława Domina w Darłowie będzie więcej ciekawych książek. Upomniał się o nie jeden z panów, odwiedzających swoją chorą żonę, który przeczytał tu wszystko, co się dało i… poprosił o więcej. Na apel zamieszczony na Facebooku placówki o podarowanie chorym interesujących powieści regał zaczął się wypełniać książkami.

– Nie spodziewaliśmy się, że nasza akcja się aż tak, i to błyskawicznie, się rozwinie – powiedziała s. Nikodema Rewa ZsJM pracująca w hospicjum.

Z książkami dla pacjentów zgłaszają się darczyńcy indywidualni, a także okoliczne biblioteki, m.in. w Domasławicach. Jej dyrektor, Dorota Dąbska, nie tylko przywiozła jeden pakunek książek w podarunku, a drugi na wypożyczenie, ale też sama zasiadła przy łóżku jednej z pacjentek i poczytała jej fragment romansu. Co więcej, pani dyrektor tryska pomysłami jak współpracę biblioteki z hospicjum rozszerzyć: zorganizować w nim spotkania autorskie lub nawet… Narodowe Czytanie.

To jest to poszerzanie horyzontów, gdy wprowadzając coś nowego uświadamiamy pacjenta, że codzienność to nie tylko “ja, łóżko i choroba”, ale powrót do funkcji społecznych, np. relacji na wzór babcia-wnuczka – wyjaśnia s. Nikodema.

Przy takiej okazji można porozmawiać na temat przeczytanych wątków. Jeśli tak się stanie, osoby są bardziej skore do tego, by wymienić się swoimi doświadczeniami czy porozmawiać na tematy, na których im zależy – wyjaśnia psycholog Renata Lepper-Zalewska.

Ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum, cieszy się, że dzięki akcji długie dla niektórych chorych popołudniowe godziny mogą być o wiele przyjemniejsze: – Takie działania sprawiają, że nasi mieszkańcy czują się dowartościowani, czują się jak w domu, w którym przy kominku, w rodzinnej atmosferze, wspólnie spędza się czas – powiedział.

Wtorki z książką to akcja długoterminowa. Osoby, które chciałyby włączyć się w nią, by podarować książkę chorym lub im poczytać, mogą skontaktować się  z koordynatorami akcji dostępnymi pod nr telefonu 660-141-052 lub 600-385-088.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]