W Wigilię Bożego Narodzenia w Betlejem raczej nie zobaczymy śniegu za oknem. Piaskowy krajobraz przypomina, że to Bliski Wschód. Jednak wszyscy czują tu szczególną atmosferę świąt – pielgrzymi z całego świata, muzułmanie i chrześcijanie, którzy od wieków zachowują chrześcijańskie tradycje w miejscu narodzenia Jezusa.
Tego wyjątkowego dnia Betlejem budzą ze snu grupy harcerzy, którzy od samego rana przygotowują się do pochodu ulicami miasta, i dźwięk instrumentów. Chrześcijanie w Betlejem nie mają zwyczaju zasiadania do kolacji wigilijnej i dzielenia się opłatkiem. Uczestniczą natomiast w uroczystej paradzie harcerzy i w wieczornej pasterce, którą odprawia patriarcha Jerozolimy. W dzień Bożego Narodzenia po porannej modlitwie odwiedzają się nawzajem z życzeniami. Domy wypełniają się gośćmi, których gospodarze częstują czekoladkami, kawą i winem. Najmłodsze dzieci jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, w jak szczególnym miejscu mieszkają – bliskość miejsc świętych to dla nich codzienność. Jeszcze nie wiedzą, że Betlejem żyje w sercach tysięcy dzieci na całym świecie jako symbol rodzinnego ciepła i wyjątkowej atmosfery świąt. Bożonarodzeniowy klimat trwa w Betlejem jeszcze przez wiele dni – już z początkiem stycznia narodzenie Jezusa świętują kościoły prawosławne, odbywa się kolejna parada harcerzy, a chrześcijanie znów odwiedzają swoich bliskich.
Jednak to nie zwyczaje są sercem Bożego Narodzenia w Betlejem, a wiara łącząca chrześcijan z całego świata. Pielgrzymi przybywający do Ziemi Świętej każdego roku są również znakiem solidarności z najstarszymi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie, których tradycja sięga czasów biblijnych. Istnienie tych wspólnot jest dziś jednak zagrożone ze względu na trudne warunki życia codziennego, z jakimi zmagają się chrześcijanie Bliskiego Wschodu. Odsetek chrześcijan różnych obrządków na terytorium Autonomii Palestyńskiej wynosi obecnie niecały 1%, a w samym Betlejem żyje ich około 5 tysięcy (cała prowincja Betlejem liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców). Solidarność z naszymi braćmi w wierze ma więc dziś szczególne znaczenie.
Nie zapomnijmy podczas najbliższych świąt o mieszkańcach Ziemi Świętej, którzy każdego dnia starają się o lepszą przyszłość.
Tekst ukazał się także w >>> Kwartalniku Caritas <<< Przeczytaj także inne artykuły z Kwartalnika w aplikacji Publico24 Newsstand lub logując się na www.e.caritas.pl
Tekst Sylwia Hazboun
Możesz zaangażować się w pomoc prowadzoną przez Caritas w Ziemi Świętej dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ZIEMIA ŚWIĘTA wysyłając SMS charytatywny o treści POKOJ pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT)