To okazja, aby przypomnieć sobie o tym, że osoby chore, potrzebujące, są wśród nas. Codziennie modlimy się w ich intencjach, ale to także przypomnienie, że trzeba tymi chorymi się zająć, troszczyć się o nich i dbać – mówi ks. Marian Midura z Caritas Polska.
Caritas w całej Polsce obejmuje opieką chorych w placówkach różnego typu: zakładach opiekuńczo-leczniczych, stacjach opieki, hospicjach. Pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzają też chorych w ich domach. Dla przykładu, Caritas Archidiecezji Warszawskiej w 2019 r. udzieliła pomocy blisko 1000 chorych, z czego połowa to osoby będące pod opieką hospicjum domowego, a ponad 100 potrzebujących korzystało z długoterminowej, domowej opieki pielęgniarskiej.
Z okazji Światowego Dnia Chorego diecezjalne Caritas przygotowały szereg wydarzeń i inicjatyw. Radomska Caritas zachęca do odwiedzania chorych w szpitalach i ich domach.
„Papież Franciszek swoje tegoroczne Orędzie na Światowy Dzień Chorego wiąże z biblijnym cytatem »Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię«. W całym zagubieniu, cierpieniu, niemocy musimy mieć na kim się oprzeć. (…) Zatrzymajmy się przy chorym!” – apelują w Biuletynie Informacyjnym ks. Robert Kowalski i ks. Damian Drabikowski (dyrektor i wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej), zapowiadając msze święte i modlitwy w radomskich szpitalach. Z kolei Caritas Archidiecezji Lubelskiej patronuje spotkaniu z chorymi dziećmi, ich rodzicami i pracownikami służby zdrowia, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Msze święte w intencji chorych i z ich udziałem są zaplanowane w wielu kościołach w całej Polsce.
W obchody włączają się również małe ośrodki. Szkolne Koło Caritas w Łostowicach (archidiecezja gdańska) przygotowało kartki z życzeniami dla chorych, których odwiedzą wolontariusze. Podobne odwiedziny szykują wolontariusze z innych kół i parafialnych zespołów Caritas (m.in. w Żelechowie, w diecezji siedleckiej).
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. św. Jan Paweł II. w liście do kard. Fiorenzo Angeliniego, będącego wówczas przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Jako jego datę wyznaczył 11 lutego – dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.
– W liście apostolskim „Salvifici Doloris” św. Jan Paweł II, który zachęca do troski o każdego chorego, mówi wprost: to jakby drugi Chrystus między nami. Powinniśmy być dla niego osobami, które niosąc swoją pomoc troszczą się o swego bliźniego z miłością chrześcijańską – przypomina ks. Marian Midura.