3,2 tys. bochenków świeżego chleba i bułek, 3,7 tys. konserw, 1,3 tys. zafoliowanych oraz zakonserwowanych dań obiadowych, 130 kg zapieczętowanego żółtego sera, kilkadziesiąt kilogramów zafoliowanej wędliny, 200 słoików dżemów – to bilans akcji pomocy osobom bezdomnym w Warszawie, podjętej przez Caritas Polska we współpracy ze strażą miejską podczas epidemii koronawirusa.
Poza produktami spożywczymi do osób w kryzysie bezdomności trafiły także środki ochrony osobistej. Pieczywo zapewniły piekarnia Intereuropol z Marek, a także Piekarnia Osiedlowa „Liliput” z Sadyby, pozostała żywność pochodziła z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020, realizowanego przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, od fundacji TESCO oraz od firmy Sokołów S.A. Wysokiej jakości maseczki zostały zakupione z funduszy Caritas Polska oraz przekazane dzięki ofiarności grup wolontariuszy i osób indywidualnych.
W piątek, 29 maja, patrole straży miejskiej po raz ostatni przyjechały do siedziby Caritas Polska po prowiant dla osób bezdomnych. Prowadzona od połowy marca akcja została zawieszona na czas miesięcy letnich. Stanowiła ona przedłużenie zakończonej w lutym jesienno-zimowej akcji wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne miała również na celu zaopatrzenie ich w środki ochronne oraz bieżący nadzór nad sytuacją w tej grupie, uważanej za potencjalnie najbardziej zagrożoną.
W pierwszym miesiącu działania, kiedy brakowało podstawowych środków ochrony osobistej, a ograniczenia w dostępie do punktów wydawania żywności i w uzyskaniu pomocy na dotychczasowych warunkach stały się dramatycznie dotkliwe, patrole straży miejskiej zapewniały pomoc bezdomnym w miejscach ich przebywania, poza schroniskami. Także później, mimo poprawy sytuacji, pomoc była potrzebna. Akcja łączyła się z udzielaniem bezdomnym wskazówek dotyczących wypełniania wymogów sanitarnych, stała się także znakiem wsparcia i solidarności w warunkach potęgujących poczucie zagubienia i obawy przed skutkami epidemii.
– W tym trudnym czasie, szczególnie trudnym dla bezdomnych, nie chcieliśmy, aby zostali sami – wyjaśnia Joanna Maroszyńska, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Podczas ostatniego spotkania ze strażnikami miejskimi w tej edycji akcji, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podziękował funkcjonariuszom oraz darczyńcom, dzięki którym możliwe było udzielenie tak szerokiego wsparcia osobom w kryzysie bezdomności.
– Pandemia nie zmieniła ludzi, tylko ich odkryła, pokazała wszystkie ich dobre strony. Nasze działania będą potrzebne jeszcze przez dłuższy czas. Jesienią jedziemy dalej – zapowiedział ks. Iżycki.