Po niedzielnej modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że 30 czerwca odbędzie się IV Konferencja Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęcona omówieniu i przygotowaniu najważniejszych rozwiązań mających na celu wspieranie przyszłości Syrii i regionu. Caritas Polska nie zapomina o dramacie Syryjczyków i wciąż niesie im pomoc, dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców.
Franciszek podkreślił szczególnie trudną sytuację dzieci na terenach objętych konfliktem oraz zaapelował do rządzących o zaprowadzenie pokoju. Dla mieszkańców Syrii wielkim problemem są nie tylko same działania zbrojne, ale też ich długofalowe skutki. Żyjąc od dziesięciu lat na terenach ogarniętych wojną, ludność syryjska czuje się opuszczona przez społeczność Zachodu. Syryjczycy nie widzą szans na poprawę warunków w swoim kraju, na którego odbudowę brakuje środków.
– Sytuacja jest jeszcze gorsza niż w najgorszym momencie wojny, podczas bombardowań, ponieważ w tamtych czasach ludzie kierowali się logiką przetrwania, nie mieli wielkich planów na przyszłość. Ważne było, aby ich dzieci wróciły do domu ze szkoły żywe. Dziś na większości terytorium nie ma już bombardowań, ale ruiny nadal pozostają, nic się nie zmienia. Ludzie nie widzą, jak wyjść z tego politycznego impasu – powiedział Radiu Watykańskiemu Vincent Gelot, prezes Stowarzyszenia Oeuvre d’Orient w Iraku.
Wśród niepokojących konsekwencji wojny w Syrii należy też zauważyć zmniejszanie się liczby chrześcijan w tym kraju. Spośród 135 tysięcy chrześcijan mieszkających w Aleppo przed wojną, dziś zostało tylko 30 tysięcy.
– Wierzą jednak, że nie znikną z Syrii i zdołają odbudować swoje domy. Są dumni z liczącej dwa tysiące lat tradycji chrześcijaństwa w Syrii. Tradycji dwukrotnie dłuższej niż historia chrześcijaństwa w Polsce – przypomina Freddy Yousef, ze współpracującego z Caritas Hope Center w Aleppo.
Konkretną odpowiedzią na apel ojca świętego jest prowadzony przez Caritas Polska program pomocy humanitarnej o nazwie Rodzina Rodzinie. Dzięki ofiarności polskich darczyńców wsparcie w ramach programu otrzymują rodziny poszkodowane w wyniku bombardowań, ostrzałów, głodu i chorób. Przekazywane przez Polaków pieniądze mieszkańcy Syrii i Strefy Gazy przeznaczają na zakup żywności, leków, czy rehabilitację rannych. Dzięki nim możliwe jest też odbudowanie zniszczonych lub tworzenie nowych miejsc pracy.
Los tych ludzi jest w naszych rękach. Każdy może przystąpić do programu Rodzina Rodzinie i objąć pomocą potrzebujących jej Syryjczyków, a od niedawna także Palestyńczyków. Szczegółowe informacje o tym, jak to zrobić, można znaleźć na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl.
Jak można pomóc?
- wysyłając SMS o treści RODZINA na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
- dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: Rodzina Rodzinie)
- obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl