Ambasada Mobilna Laudato si’ po raz kolejny ruszyła w trasę, by zachęcać do uważniejszego życia w duchu ekologii integralnej. Tym razem odwiedziliśmy projekt Siedem Aniołów (17–22 sierpnia, Górka Klasztorna), włączając się w twórcze działania i warsztaty.
Siedem Aniołów to projekt społeczno-ewangelizacyjno-ekologiczny, a hasło Laudato si’ było dla jego organizatorów i uczestników ważne od samego początku. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie grupa przygotowała spektakl pod takim właśnie tytułem (Laudato si’) i wystąpiła na scenie ekologicznej. W kolejnych latach, zainspirowani papieskim przesłaniem członkowie artystyczno-ewangelizacyjnej wspólnoty, wędrując po Polsce prezentowali przygotowane wcześniej etiudy teatralne, zapraszali napotkane grupy i osoby do udziału w spotkaniach, warsztatach, rozmowach i wspólnej modlitwie. Troska o środowisko pozostała w sercach Aniołów aż do dziś, a przyjeżdżając na wędrówkę trzeba dostosować się do kilku ekozasad. Uczestnicy przywożą własne sztućce i kubki, by nie korzystać z naczyń jednorazowych; podczas wędrówki zbierają i segregują przydrożne śmieci; zaproszeni muzycy i artyści tworzą dzieła zachęcające do uważniejszego, ekologicznego życia (np. utwór: Mama Ziemia).
Wystawa u Aniołów
W tym roku projekt Siedem Aniołów odwiedziła ambasada mobilna Caritas Laudato si’, wyposażona w nowy namiot-wystawę z infografikami opowiadającymi w przystępny sposób o wodzie, klimacie, powietrzu, bioróżnorodności, recyklingu i żywności, ekonomii dobra wspólnego i encyklice Laudato si’. Dowiemy się z niej, dlaczego możemy spodziewać się masowych przesiedleń nad Bałtykiem, ile przepłacamy kupując wodę w butelce, ile mikroplastiku można znaleźć w wodach płodowych dziecka i jaka część jedzenia trafia do kosza (a może warto wiedzieć od razu – aż jedna trzecia!). Wystawa jest wyposażona w tablety z najnowszymi aplikacjami ekologicznymi i filmikami edukacyjnymi. Mamy też możliwość zorganizowania nocnego kina i wielu innych atrakcji, które pozwolą nam zrozumieć, że – jak głosi hasło wyeksponowane na namiocie – „Troska jest Boska!”
Odpowiedzieć na wezwanie Franciszka
Wizyta Ambasady Mobilnej Laudato si’ stała się okazją, aby powrócić do tematyki ekologii integralnej w gronie uczestników projektu Siedem Aniołów. Wykład br. Cordiana Szwarca OFM przybliżył im przesłanie papieża Franciszka i pomógł odpowiedzieć na pytania: jak go słuchać, dlaczego chrześcijanie powinni żyć ekologicznie i co to tak naprawdę znaczy? Kto cierpi, gdy żyjemy zbyt bogato? Co zrobić, żeby o nasz wspólny dom zadbać? Jak zachwycić się pięknem stworzenia? W programie spotkania znalazły się także m.in. nocne kino ekologiczne i ekoczytelnia. Jego uczestnicy uczyli się szyć wielorazowe woreczki ze starych firan, pleść pufy z używanych koszulek, czy też robić domowe proszki do prania i kosmetyki. Odbyły się także warsztaty poprawnej segregacji odpadów. Wokół segregacji nadal tworzy się wiele mitów i niedopowiedzeń, dlatego działania w tym zakresie rozpoczęliśmy od wykonania telefonu do Urzędu Miejskiego w Łobżenicy, by poprosić o materiały edukacyjne, worki na odpady i zapowiedzieć naszą akcję.
Ambasada także u Ciebie
Ambasada Mobilna Laudato si’ jest otwarta na kolejne zaproszenia. Warsztaty są organizowane nieodpłatnie, prosimy jednak zapraszających o stosowanie się do kilku zasad, które pomogą zrozumieć ekologię nie tylko w teorii, ale również w praktyce: zrezygnuj z tego co jednorazowe, wybierz dietę prostą i bez mięsa, postaw na zdrowe przekąski, unikaj drukowania materiałów, wykorzystaj resztki i odpady, ogranicz spożycie gotowych, kupowanych napojów. Szczegółowy opis i zasady zapraszania Ambasady Mobilnej można znaleźć na stronie internetowej projektu Caritas Laudato si’ w zakładce Ambasada Mobilna lub bezpośrednio pod linkiem:http://laudatosi.caritas.pl/wp-content/uploads/2020/07/Zapro%C5%9B-Mobiln%C4%85-Ambasad%C4%99.pdf
Zdjęcia: Patryk Olczyk Fotografia