Łaźnia Caritas dla Osób Bezdomnych w Opolu działa już cztery lata. Prawie 11 tysięcy kąpieli i bardzo wysoka regularność odwiedzin potwierdzają fakt, że placówka jest jednym z ważniejszych miejsc świadczenia pomocy osobom najuboższym w stolicy województwa.
W 2020 roku ewidencja korzystających z kąpieli zawiera 155 nazwisk. Większość osób odwiedza nas regularnie. Łaźnia harmonijnie wkomponowała się w krajobraz śródmieścia Opola i jest dla osób bezdomnych stale „pod ręką”. Mobilizuje ich do regularnego dbania o higienę i pozbywania się symptomów społecznego wykluczenia.
Higiena w dobie pandemii
Pomimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa (od marca 2020 r.), łaźnia pozostaje otwarta w niezmienionych porach. Reżim sanitarny (likwidacja poczekalni, dezynfekcja dłoni, pomiar temperatury ciała, noszenie maseczek) nie zniechęcił bezdomnych do regularnych odwiedzin. Obostrzenia stały się wręcz dodatkowym elementem podnoszenia ich świadomości zdrowotnej i epidemiologicznej.
Istnieje skromne grono osób, placówek szkolnych i przedsiębiorstw, które wspomaga działalność łaźni. Przekazywane ofiary pieniężne, a także odzież, kosmetyki, przybory do golenia, zestawy żywnościowe na wynos, pomagają Caritas wspierać ludzi bez dachu nad głową i niezaradnych życiowo.
Czyści, pewniejsi siebie
Osoby bezdomne, które dzięki łaźni Caritas mogą zadbać o siebie, nabierają odwagi w odbudowywaniu naderwanych lub porzuconych z różnych powodów relacji społecznych. Każdego dnia, a szczególnie w trudnym czasie epidemii, działalność łaźni Caritas w sercu Opola przypomina o tym wymiarze dobroczynności, który jest bliski podstawowym ludzkim potrzebom; placówka za pomocą prostych środków pomaga potrzebującym podnieść się po trudnych doświadczeniach.
opr. Artur Wilpert
koordynator projektu