Uroczystym zapaleniem świątecznych świec w kościele uniwersyteckim pw. Najświętszego Imienia Jezus wrocławska Caritas zainaugurowała akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Świece Caritas, jak co roku, są rozprowadzane w parafiach archidiecezji, ale w obecnym trudnym czasie nabierają nowego, jeszcze bardziej symbolicznego wymiaru.
– Chcemy, by obecność tej świecy na wigilijnym stole faktycznie łączyła nasze rodziny, nawet jeśli często z powodu pandemii nie będziemy mogli spotkać się osobiście – tłumaczy Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Na przestrzeni 28 lat prowadzenia akcji, świeca Caritas stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy oczekują wsparcia. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez tego płomienia miłosierdzia.
Blask Bożego Narodzenia
– Świeca ta przypomina nam o pradawnym zwyczaju pozostawienia pustego miejsca przy stole. To miejsce dzięki światłu tej świecy zostaje oświetlone blaskiem Bożego Narodzenia. Jest ona symbolem naszego zaangażowania na rzecz potrzebujących, słabszych, dla których pozostawiamy przygotowane nakrycie – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Wrocław. – Jest to szczególnie ważne w tym roku, który jest dla nas wszystkich tak trudny – dodaje ks. dyrektor. Natomiast Paweł Trawka wyjaśnia szczególny wymiar tegorocznej akcji.
Zaproszenie do stołu
– Nasze rodziny, które zapalają te świece na swoich stołach, zapraszają do nich również tych, którzy dzięki tej akcji otrzymują wsparcie. Są to dzieci nie tylko z Polski, ale w tym roku również z Syrii. Niech na każdym stole ta świeca zapłonie. W ten sposób, mimo pandemii, będziemy świadomi, że zaprosiliśmy z każdym kolejnym płomieniem kolejną potrzebującą osobę do naszej rodziny – dodaje.
Pozyskane dzięki dystrybucji świec środki są wykorzystywane na dofinansowanie letniego wypoczynku najmłodszych. W roku 2019 z tego wsparcia w archidiecezji wrocławskiej skorzystało 850 dzieci, w obecnym, pomimo sytuacji pandemicznej było ich 370. Połowa środków zostaje w parafiach, wspierając lokalne dzieła na rzecz ubogich. Jest to możliwe tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu księży proboszczów i ofiarności wiernych.
Udział we wspólnym dziele
– Chcemy kontynuować to szlachetne dzieło również w tym, jakże skomplikowanym roku i rozprowadzić możliwie najwięcej świec, które dla wielu osób, szczególnie samotnych i starszych, są jasnym znakiem bożonarodzeniowej radości i uczestnictwa we wspaniałym dziele całego polskiego Kościoła – precyzuje Paweł Trawka.