Jedziemy do Karpacza, aby przekonywać, że wartości wynikające z katolickiej nauki społecznej Kościoła mogą mieć zastosowanie w praktyce biznesowej – zapowiada Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. Podczas XXX Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w dniach 7–9 września w Karpaczu, organizacja będzie odpowiedzialna za panele tematyczne poświęcone pomocy humanitarnej i zagadnieniom senioralnym.
Współczesne kryzysy humanitarne, rozwój współpracy biznesu i sektora pozarządowego w ramach reagowania na nie, a także rola Kościoła w tym skomplikowanym układzie odniesienia – to niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas panelu zatytułowanego „Synergia humanitarna – formy i motywacje współpracy biznesu z sektorem pomocy humanitarnej”.
Jak wspólnie pomagać
Dyskusja odbędzie się we wtorek, 7 września. Weźmie w niej udział kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który postara się m.in. odpowiedzieć na pytanie, jakie wyzwania Stolica Apostolska widzi we współdziałaniu Kościoła i biznesu. Jego współdyskutantami będą ks. dr Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska), Nuno Aguiar (były prezes Jeronimo Martins Colombia/Ara Group) i Juan Francisco Espinosa Palacios (dyrektor Departamentu ds. Migracji w kolumbijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych), którzy poruszą temat kryzysu migracyjnego na granicy wenezuelsko-kolumbijskiej oraz międzysektorowej odpowiedzi na związane z nim problemy. Kolejnym zagadnieniem poruszanym podczas panelu będzie społeczna odpowiedzialność biznesu. Nad zagrożeniami związanymi z ryzykiem łączenia różnych ról w działalności biznesowej paneliści będą debatować w oparciu o doświadczenia przedstawione przez Bartosza Ciołkowskiego, dyrektora generalnego Mastercard, kierującego działalnością firmy w Polsce, Czechach i na Słowacji. Moderatorem wtorkowego spotkania ekspertów zorganizowanego przez Caritas Polska w ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego, będzie Tomasz Surdel, dziennikarz radiowy i prasowy, wieloletni korespondent polskich mediów w Ameryce Łacińskiej.
Dostrzec seniorów
„Senioralni – niewidzialni, obecni? Starzejące się społeczeństwo – prognozy, wyzwania, możliwości” – to temat przewodni drugiego z paneli dyskusyjnych Caritas Polska w Karpaczu. Punktem wyjścia do dyskusji zaplanowanej na środę, 8 września, będzie raport na temat sytuacji seniorów w Polsce, opracowany przez Rafała Bakalarczyka, dyrektora ds. Badań Społecznych Instytutu Polityki Senioralnej Senior Hub. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej), Jerzy Komorowski (dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego), dr Anita Richert-Kaźmierska (ekspert z Politechniki Gdańskiej z doświadczeniem samorządowym) oraz Katarzyna Scheer (prezes Fundacji Biedronki).
– Przedstawicielkę rządu chcielibyśmy zapytać, jak państwo zachęca firmy, samorządy i NGO do wspierania samodzielności seniorów i jak widzi perspektywy wsparcia opieki długoterminowej. Ekspertów samorządowych poprosimy, aby podzielili się pomysłami na lokalne polityki wobec procesów starzenia się społeczeństwa. Z naszym partnerem związanym z biznesem porozmawiamy o tym, jak wsparcie seniorów (pracowników i klientów) widzi prywatna firma – wyjaśnia Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska, która będzie moderować środowy panel.
Wystąpienia panelistów będą nagrywane; po zakończeniu Forum Ekonomicznego zostaną opublikowane na stronie Caritas Polska.
Odbywające się od 1992 roku Forum Ekonomiczne to konferencja środowisk polityczno-biznesowych organizowana przez Instytut Wschodni. Jej gośćmi są premierzy, ministrowie, komisarze europejscy oraz inne znane postacie sceny politycznej i gospodarczej Polski i Europy. W obradach XXIX Forum Ekonomicznego w 2019 roku wzięło udział prawie 4,5 tys. gości, a obsługą medialną zajmowało się blisko 700 przedstawicieli redakcji z kilkudziesięciu państw świata.