Rodziny, które pozostały w ogarniętej wojną Ukrainie, potrzebują wsparcia finansowego, by przetrwać zimę. Dzięki Caritas Polska 2,5 miliona złotych z grantu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP trafi do poszkodowanych i przesiedleńców w krytycznym okresie roku.
W wyniku inwazji Rosji ponad 7,8 mln osób opuściło Ukrainę, a kolejne 6,5 mln zostało przesiedlonych na terenie kraju – podaje ONZ. Dziesiątki tysięcy osób przybywają co miesiąc z okupowanych przez Rosję części obwodów chersońskiego i donieckiego do Odessy, Mikołajowa i ich regionów. Wśród uchodźców są kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.
Pomoc z grantu Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozdzielana przez Caritas dotrze do 578 rodzin ukraińskich (co najmniej 2312 osób) – otrzyma ją 289 rodzin z regionu odeskiego i tyle samo rodzin z regionu mikołajowskiego. Projekt realizują na miejscu Caritas-Spes i Caritas Ukraina, doświadczone i sprawdzone organizacje, z którymi Caritas Polska współpracuje przy innych programach, np. Rodzina Rodzinie (prowadzony z Caritas-Spes). Ze wsparcia skorzystały między innymi Swietłana i Olena wraz z rodzinami.
Marzenie o odbudowie domu i ubraniach dla dzieci
– Pochodzę ze Snihuriwki w obwodzie mikołajowskim, z powodu wojny zostałam zmuszona do opuszczenia swojego miasta [Snihuriwka była okupowana przez Rosjan od marca do listopada 2022 r.]. 17 kwietnia 2022 r. wyjechaliśmy autobusem do Polski na 6 miesięcy. Potem z powodu mojej pracy w urzędzie miasta musieliśmy wrócić do Ukrainy. W Odessie zwróciliśmy się o pomoc do Caritas, ponieważ nasz dom w pierwszych dniach wojny został bardzo uszkodzony i potrzebujemy wsparcia finansowego – mówi Swietłana, beneficjentka pomocy Caritas. Na początku wojny mieszkała z dwójką dzieci w piwnicy, bez wody i jedzenia. Po przekroczeniu granicy spędziła kilka miesięcy w Ciechanowcu, ugoszczona przez polską rodzinę.
– Na początku lutego tego roku razem z rodziną przeprowadziłam się do Oczakowa w obwodzie mikołajowskim. Wynajęliśmy dom, 1 marca miałam iść do pracy. Tam zastała nas wojna – mówi Olena, beneficjentka pomocy, która musiała opuścić swój region po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Jej dom został trafiony pociskiem, który wybił wszystkie okna. – Moje trzy córki chodzą do szkoły w nowej miejscowości. Pomoc przeznaczę na zakup ubrania i jedzenia dla nich.
Groźba kryzysu humanitarnego podczas zimy
Na południu Ukrainy nadal działają sklepy, markety i supermarkety, ale wielu ludzi nie stać na zaspokojenie swoich potrzeb w zakresie żywności, odzieży i higieny. Powodami są wysoka inflacja, rosnące ceny, utrata pracy. Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza w ostatnim kwartale obecnego roku, kiedy wzrosły wydatki związane ze schronieniem (koszty najmu, ogrzewania), zapewnieniem odzieży na zimę, żywnością i paliwem. Nagły znaczny wzrost liczby mieszkańców w południowych obwodach sprawia, że Ukrainie grozi kryzys humanitarny.
Przesiedlone rodziny mają znacznie większe trudności ze znalezieniem i opłaceniem zakwaterowania niż osoby indywidualne czy pary, dlatego właśnie do rodzin w Ukrainie skierowana jest zimowa pomoc Caritas Polska. Szczególnie zagrożone trudną sytuacją materialną są rodziny, w których znajdują się osoby zależne, mające ograniczenia ruchowe lub niemobilne, a także rodziny, którym brakuje środków na pokrycie kosztów transportu.
Caritas założyła, że najlepszą formą pomocy będzie pomoc pieniężna w trybie ekspresowym, tzn. w formie jednorazowej wypłaty beneficjentom środków na okres 3 miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu beneficjenci mogą samodzielnie kupić to, czego najbardziej potrzebują.
Do kogo szczególnie trafia pomoc?
Podczas wyszukiwania i rejestracji osób potrzebujących Caritas zwróciła szczególną uwagę na rodziny wewnętrznie przesiedlone; rodziny wielodzietne; samotnych rodziców z co najmniej dwojgiem dzieci; rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym; rodziny, w których jest kobieta w ciąży lub w których kobieta urodziła dziecko po 24 lutego 2022 r.
Od 1 października pomoc z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP o wartości 2 497 337,41 zł trafia do najbardziej potrzebujących rodzin z południowych regionów Ukrainy. Program potrwa do końca 2022 r.
– Chciałabym, żeby moje dzieci żyły w pokoju, żebyśmy mogli żyć i pracować u siebie w Ukrainie, w naszym domu, a nie w innym kraju – mówi Olena.
_____
Projekt „Wsparcie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w szczególności wewnętrznie przesiedlonych w Odessie i Mikołajowie i ich regionach, poprzez zapewnienie im środków finansowych na przetrwanie zimy” jest finansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.