Uczestnicy spotkania przeszli drogą krzyżową bł. Karoliny w Wał Rudzie. Rozważania przygotowała  młodzież z Gimnazjum Nr 10 w Tarnowie Mościcach. Ubogacone one zostały dwoma świadectwami spotkania z bł. Karoliną oraz słowem Ks. Kustosza Zbigniewa Szostaka. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wolontariusze Szkolnych Kół uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium w Zabawie. Liturgii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, który uczestniczył również w Drodze Krzyżowej

– Niech te trzy słowa: serce, słowo, świadectwo pozostaną w waszej pamięci. Zachęcam was, byście w bardzo osobisty sposób zastanowili się nad tym co nosicie w sercu, w jaki sposób słuchacie Bożego Słowa i w jaki sposób jest w was i realizuje się ta zdolność, by podzielić się z innymi swoją wiarą, dobrocią – mówił w homilii bp Leszkiewicz.

IMG_0373

– Bo by wejść do królestwa Bożego trzeba nam zadbać o czyste serce, karmić się na co dzień Bożym słowem i mieć odwagę dzielić się doświadczeniem wiary. Wszelka działalność Kościoła, także Caritas wyrasta z tych trzech rzeczy – powiedział bp Leszkiewicz.

Po Eucharystii specjalne podziękowania i statuetkę  Fructus Caritatis za ofiarną pracę odebrali przedstawicie Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Zabawie, IV LO i Gimnazjum Nr 10 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tarnowie oraz Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie.

Szczególne wyróżnienie otrzymały Emilia Stolarz, Eliza Bilska, Darii Kocik i Dominika Olchawa, które działając w ramach Szkolnego Koła Caritas, dzięki szybkiemu działaniu uratowały życie starszej kobiety.

W czasie spotkania biskup Leszek Leszkiewicz otrzymał z rąk Ks. Dyrektora Ryszarda Podstołowicza legitymację numer 8761 Szkolnego Koła Caritas.

– W diecezji mamy obecnie 180 Szkolnych Kół Caritas. Ostatnie koło powstało kilka dni temu w Latoszynie. Niedawno powstały koła w Zdziarcu, Żarówce, Szczawnicy, Siekierczynie, Pustkowie-Osiedlu i Woli Dębińskiej – informuje ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor diecezjalnej Caritas.

Po Mszy św. odbyła się agapa i zabawa integracyjna z tańcami, które poprowadziła Lilla Sztyler z Imprateam z Brzeska. Chętni mogli też zobaczyć pokaz pracy i sprzętu Placówki Straży Granicznej z Tarnowa. Aby nikomu nie zabrakło siły przygotowano grillowane kiełbaski.

Konkurs na najciekawiej wykonany znak Szkolnego Koła Caritas w poszczególnych kategoriach wygrały: Katolicka Szkoła Podstawowa z Nowego Sącza, Gimnazjum z Łososiny Dolnej oraz Zespół Szkół Technicznych z Mielca.

Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego w drodze na miejscową górę Synaj w intencji Światowych Dni Młodzieży.

Coroczne spotkania służą integracji dzieci i młodzieży, których pasją jest świadczenie miłosierdzia. Mają ona także charakter formacyjny.