„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – pod takim hasłem w dniach 3-5 września 2019 r. Caritas Polska będzie uczestniczyć w XIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój. Pierwszy raz w historii Forum organizacja społeczna weźmie udział w tak szerokim zakresie w dyskusji o społeczeństwie, ekonomii i gospodarce ze środowiskami biznesu.
Podczas Forum odbędą się trzy debaty przygotowane przez specjalistów Caritas Polska, w których zabiorze głos blisko dwudziestu panelistów, w tym m.in. przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, goście zagraniczni z Syrii, Iraku, Wielkiej Brytanii. Delegacji przewodniczyć będzie ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. – W naszych panelach dotykamy największych problemów społecznych, takich jak odbudowa gospodarek na terenach po konfliktach, problemu nadmiernej ingerencji człowieka w ekosystem, jak również wyzwań przed jakimi stoją organizacje społeczne
i przedsiębiorcy, współpracując na rzecz najbardziej potrzebujących – powiedział Dyr. Caritas Polska.
Decyzją Caritas Polska w trakcie wydarzenia zostaną podjęte trzy tematy, kluczowe dla stabilnego rozwoju i przyszłości Europy:
- “Laudato si” – pochwała społecznej innowacyjności” – szansa dla biznesu?
Nadmierna ingerencja w ekosystem i gospodarka nastawiona wyłącznie na zysk ogranicza swoją przestrzeń rozwojową.
Zmiana modelu zarządzania, produkcji i gospodarowania surowcami pozwoli stworzyć gospodarkę bardziej uczciwą.
Ekonomia przyszłości musi poszukiwać innowacyjnych rozwiązań z myślą o kolejnych pokoleniach, odwołując się także do przeszłości.
Czy biznes jest gotowy na minimalizm? Czy ta innowacja się opłaca?
Ekologia integralna jest szansą na zmianę postaw i nawyków, na szacunek wobec całego Stworzenia. „Laudato si” – to zaproszenie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię.
- „Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości”
Polskie organizacje charytatywne mają wieloletnie doświadczenie współpracy z partnerami biznesowymi oraz administracją publiczną i samorządową. Jakie są kierunki i zależności współpracy między organizacjami pozarządowymi i firmami komercyjnymi w zakresie CSR oraz roli instytucji publicznych, jako wsparcia w zakresie rozwoju tej współpracy?
Jak współpraca z organizacjami pozarządowymi wpływa na firmy? Jakie korzyści finansowe i niefinansowe wynikają z tej współpracy? Jak dobroczynność firmy angażuje jej pracowników? Czy sponsoring to dobroczynność? Czy jest to transfer wartości, czy korzyści? A może dobroczynność bez biznesu? Czy państwo stymuluje biznes do działalności dobroczynnej?
- “Pokonywanie barier w integracji gospodarczej z krajami po konfliktach”
Organizacje pomocowe realizują projekty humanitarne w krajach w różnorakich kryzysach, w trakcie i zaraz po zakończeniu konfliktów wojennych czy katastrofach naturalnych.
Elementem niezbędnym do uniezależnienia się od pomocy humanitarnej jest zapewnienie pracy, rozwoju osobistego. Jest tutaj wielka rola biznesu jako sojusznika w tych poczynaniach.
- Czy biznes może być miłosierny? Reguły rynku, a wola pomagania;
- Jakie są bariery w rozwijaniu biznesu na odbudowujących się rynkach, po wojnach, konfliktach i katastrofach naturalnych?
- Jakie sfery działalności gospodarczej dają szanse na wzajemny transfer myśli i technologii?
- Operowanie korzyściami – czy decyzja o zaangażowaniu w krajach po konfliktach musi kierować się zyskiem?
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 4 tys. gości. W jej trakcie swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymieniają szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.
Caritas Polska wzięła udział w szerokiej debacie w trakcie ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. O zeszłorocznym udziale Caritas Polska w Forum można przeczytać TUTAJ.