Powstające w dawnym pałacu Uruskich w Milanowie Centrum Kulturalne Caritas Diecezji Siedleckiej, unikalne programy realizowane we współpracy z lokalnymi samorządami i władzami penitencjarnymi, a także pomoc dla 3,5-rocznego Szymka, który urodził się z rzadką wadą genetyczną – to tylko niektóre z tematów przedstawionych przez TVP w trzecią niedzielę adwentu, w ramach kampanii „Polska pomaga”.
O planach dotyczących XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Milanowie, który ma służyć lokalnej społeczności, opowiadali widzom ks. Marek Bieńkowski (dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej) oraz Elżbieta Zielińska-Gomółka (kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie, odpowiedzialna z ramienia Caritas za powstanie Centrum Kulturalnego w Milanowie).
– Przez lata mieściło się tu liceum ogólnokształcące, niestety czasy spowodowały, że trzeba było je zamknąć, ale tradycja dobra i piękna musi trwać, otwieramy centrum kulturalne – zapowiedziała Elżbieta Zielińska-Gomółka.
– Będą tu przychodzić osoby z niepełnosprawnością, dzieci, młodzież, seniorzy. Chcemy też stworzyć tu dom samotnej matki. To miejsce ma integrować pokolenia, a jednocześnie chcemy uratować dziedzictwo kulturalne, bo mamy zabytkowy ośrodek, który wymaga wielu remontów. Możemy realizować to dzieło dzięki świecy Caritas – wyjaśniał ks. Marek Bieńkowski.
Paweł Krępski, wójt gminy Milanów, zapewnił o wsparciu władz samorządowych dla tej inicjatywy.
– Pomagamy przygotować dokumentację techniczną i aplikacyjną, aby Caritas skutecznie aplikowała o środki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego – powiedział.
W relacjach telewizyjnych, nadawanych z Milanowa, została też przedstawiona działalność wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.
– Mamy trzy centra wolontariatu, dość dużą ilość szkolnych kół i parafialnych zespołów Caritas i na co dzień zajmujemy się pomocą wszystkim, którzy zostali opuszczeni przez drugiego człowieka – opowiadała Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator wolontariatu.
W pobliskim Parczewie ekipa TVP odwiedziła przedświąteczny kiermasz, na którym można było nabyć m.in. prace podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej. Michał Bożym, zastępca burmistrza Parczewa opowiedział o wspólnym projekcie, realizowanym przez miasto wraz z Caritas.
– Powołaliśmy spółdzielnię; będzie ona pomagać osobom, które do tej pory same wymagały pomocy. Miasto będzie zlecać spółdzielni usługi opiekuńcze i osoby te będą miały pracę, a oprócz tego będą pomagać innym. Myślę, że w przyszłości współpraca się rozwinie, mówimy o usługach sprzątania, pielęgnacji zieleni i innych – powiedział wiceburmistrz w rozmowie z Janem Pospieszalskim.
Caritas Diecezji Siedleckiej może się poszczycić wieloma nowatorskimi działaniami. O unikalnym projekcie 2 Kroki, realizowanym pilotażowo w Zakładzie Karnym w Siedlcach mówili Agnieszka Pasztor, koordynator projektu, Maciej Celiński prowadzący Klub Ojca dla osadzonych praz ppłk Marek Suwiński komendant Zakładu Karnego w Siedlcach.
W ramach kampanii „Polska pomaga” przedstawiono także historię 3,5-rocznego Szymona. Chłopiec cierpi na rzadką wadę genetyczną, powodującą deformacje kończyn, takie jak zrośnięcie palców u rąk i nóg, brak niektórych palców na rękach i stopach, brak kości strzałkowych, skokowych i piętowych. U Szymona oprócz tego doszło do skrócenia uda i zagięcia kości piszczelowych. Ratunkiem dla Szymka jest operacja, której koszt przekracza jednak możliwości finansowe jego rodziców. Chłopczykowi można pomóc za pośrednictwem serwisu crowdfundigowego UratujeCie.pl, prowadzonego przez Caritas Polska, szczegóły tutaj.
W niedzielę, w ramach specjalnych bloków tematycznych były też emitowane materiały z Krakowa, gdzie wolontariusze Caritas kwestowali na rzecz m.in. 16-letniego Dominika, potrzebującego skomplikowanej operacji po rozległym poparzeniu. Bogatą działalność Caritas Diecezji Krakowskiej przybliżyła widzom TVP Agnieszka Homan.
– Prowadzimy ok. 50 placówek dla osób niepełnosprawnych, bezdomnych, dla osób dotkniętych różnymi kryzysami, przemocą, dla dzieci, które nie mogą mieszkać w swoich domach rodzinnych. To ważne, że wokół ludzi, którzy cierpią, których dotknęła choroba, niepełnosprawność, śmierć osób bliskich, czy jakaś inna katastrofa, gromadzą się ludzie, którzy chcą im pomagać. I to jest wspaniałe, że tych ludzi, którzy chcą pomagać, jest dużo – powiedziała.
W ramach najnowszej odsłony tegorocznej kampanii „Polska pomaga” zostały też przedstawione wybrane dzieła Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej: łaźnia i schronisko aktywizujące dla bezdomnych mężczyzn w Zielonej Górze. Była to już trzecia niedziela tegorocznego adwentu, podczas której ekipy TVP odwiedzają placówki Caritas, przedstawiając widzom działalność pracowników i wolontariuszy, a także losy ich podopiecznych. W poprzednich tygodniach relacje były nadawane m.in. z Sanoka i podkieleckiego Piekoszowa. Partnerem kampanii jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
– Dzięki tym programom zachęta do niesienia pomocy w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego ma szansę mocno wybrzmieć w polskich domach. Okres przedświąteczny służy takiej mocnej refleksji nad sobą, nad tym, co daję z siebie innym. Wierzę, że pokazanie tak wielu przykładów dobra będzie inspirujące – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Relacje w postaci wywiadów, połączeń z placówkami Caritas w różnych rejonach Polski z kolejnych niedziel adwentu są dostępne na stronie https://polskapomaga.tvp.pl/
KAMPANIĘ „POLSKA POMAGA” MOŻNA WESPRZEĆ POPRZEZ:
- SMS charytatywny o treści POLSKAPOMAGA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT),
- Świecę – cegiełkę Caritas dostępną w parafiach,
- Wpłaty na konto CARITAS POLSKA, ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POLSKA POMAGA”
Zobacz również:
Świętokrzyskie. Kampania “Polska pomaga”