Kiedy pytamy przypadkowe osoby, z czym kojarzy im się Caritas, większość odpowiada, że ze świecą, która gości w wielu domach na wigilijnych stołach. Świeca Caritas stała się jednym z najważniejszych symboli Wigilii i dobroczynności w Polsce, ale przede wszystkim niesie realną pomoc jako element „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”.
W 2018 roku świętowaliśmy ćwierćwiecze istnienia „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”. Dzięki świecy i hojności milionów Polaków już kilka pokoleń dzieci z niezamożnych rodzin mogło wyjechać na wakacyjny wypoczynek, otrzymać wsparcie edukacyjne czy pomoc w leczeniu i rehabilitacji. W tym roku świeca również zapłonie na naszych świątecznych stołach niosąc najmłodszym radość. Naszym Darczyńcom i wszystkim tym, którzy chcieliby nieść pomoc, dedykujemy wspomnienie z wakacji, które w tym roku odbyły się dzięki jubileuszowej dystrybucji świec.
Wakacyjna Akcja Caritas jest wspaniałą inicjatywą, dzięki niej dzieci z rodzin mniej zamożnych mogą poczuć się dowartościowane, ważne. Wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas chętnie włączają się w pomoc przy organizacji kolonii, w nagrodę otrzymując dziecięcy uśmiech. W tym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało ok. 25 000 dzieci z terenów całej Polski oraz 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. Na potrzeby wypoczynku wykorzystano ośrodki własne Caritas i ponad 100 wynajętych ośrodków wypoczynkowych.
Wakacyjne wyjazdy pozwalają najmłodszym nie tylko zmienić otoczenie, ale także zmienić zestaw zachowań tak, aby ich rozwój był możliwie pełny. Programy kolonijne były tak ułożone, aby większą część dnia dzieci spędzały na świeżym powietrzu, koncentrując się na aktywnościach fizycznych, grach i zabawach terenowych. Nie zapomniano również o treściach edukacyjnych, które przekazywano dzieciom podczas zabawy. Rozbudzano dziecięcą ciekawość zapraszając ciekawe osoby, które prowadziły zajęcia tematyczne. Nasi koloniści mogli zapoznać się z pracą m.in. różnych służb mundurowych – uczestniczyli w spotkaniach i szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy i w pokazach gaszenia kontrolowanego pożaru. Dzieci, które mają zainteresowania artystyczne, również znalazły coś dla siebie, biorąc udział w zajęciach z garncarstwa, malowania na szkle czy rysunku. Melomani i tancerze mogli wykazać się swoimi umiejętnościami podczas konkursów piosenki, playback show czy dyskotek.
Dzięki temu, że ośrodki Caritas są rozsiane po całym kraju – niektóre znajdują się w malowniczych miejscach – dzieci korzystające z wypoczynku zwiedzają różne zakątki Polski. Program kolonii zawsze dostosowany jest do warunków terenowych z uwzględnieniem obiektów i miejsc, które warto zobaczyć. Dzieci przebywające w terenach górskich chodzą na piesze wędrówki, zaliczając kolejne szlaki i odpoczywając przy strumyczkach. Koloniści wypoczywający nad naszym morzem korzystają kąpieli i zwiedzają Kaszuby. Poniżej przedstawimy relacje z wyjazdów kolonijnych 2019.
Za pan brat z językiem
— W minione wakacje z oferty kolonijnej skorzystało blisko 400 dzieci, w tym 50 dzieci polonijnych z Białorusi oraz 250 dzieci z rodzin rolniczych — mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
— W ramach kolonii polonijnych, organizowanych dzięki wsparciu Caritas Polska oraz Kancelarii Senatu RP, ośrodek wypoczynkowy w Poniku koło Częstochowy gościł grupę dzieci i młodzieży z parafii św. Józefa w Orszy. Dzieci przebyły drogę 950 kilometrów, a ich podróż trwała 16 godzin. Przez 14 dni poznawały tradycję i kulturę polską, w których wzrastali ich przodkowie. Od trzech lat nieodłącznym elementem Wakacyjnej Akcji Caritas są kolonie dla dzieci pochodzących z rodzin rolniczych organizowane dzięki dofinansowaniu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Ponadto zorganizowane zostały kolonie językowe, podczas których 85 dzieci – poprzez muzykę, sztukę i sport – poznawało język włoski i angielski. Kolonie Caritas cechuje duchowy wymiar oraz wychowawczy charakter. W dobie łatwej dostępności do szerokiego katalogu ofert wypoczynku Caritas Archidiecezji Częstochowskiej realizuje misję wychowania kolejnych pokoleń, kształtując postawy przyjaźni, dobroci, uważności, a przede wszystkim odpowiedzialności. Niestrudzonym gościem turnusów był metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, który osobiście udzielał błogosławieństwa każdemu uczestnikowi kolonii.
Młodzi archeolodzy w Biskupinie
— Od 24 czerwca do 3 lipca 2019 roku dzieci z dekanatu żelechowskiego przebywały na wypoczynku letnim w Biskupinie – mówi Karolina Kłoś z Caritas Diecezji Siedleckiej organizującej wyjazd.
— W wypoczynku wzięło udział 45 dzieci. Każdy dzień kolonii został zaplanowany tak, aby nikt się nie nudził. Dzieci miały okazję zwiedzić Interaktywne Muzeum Rybactwa, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Park Rozrywki „Zaurolandia” w Rogowie i Żywe Muzeum Piernika. Bardzo atrakcyjne były też wycieczki do Poznania, Torunia i kolejką wąskotorową do Żnina. Dla uczestników kolonii przygotowano również zajęcia sportowe, taneczne, zajęcia na basenie czy wyjazd do aquaparku „Malta”, które cieszyły się ogromną popularnością. Nie zabrakło również modlitwy i udziału w mszach świętych z piękną oprawą muzyczną przy-gotowaną przez dzieci. Organizowane były także dyskoteki i pogodne wieczory, podczas których każda z grup prezentowała swój program artystyczny. Były to wspaniałe chwile, które zapadną na długo w pamięci uczestników wypoczynku.
W głowie się nie mieści!
Wakacyjna akcja Caritas, obok „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”, to jedna z najstarszych form wsparcia najmłodszych. W naszej diecezji ta akcja ma różne wymiary — mówi Dominika Danielak z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przede wszystkim organizowane są turnusy wakacyjne. W tym roku była oaza Caritas w Grodowcu, obóz rowerowy w Lubniewicach i dwa obozy dla młodszych dzieci nad morzem w Międzyzdrojach. Z tych form wypoczynku skorzystało w te wakacje 135 osób. W wyjazdach brali udział zarówno ci, którzy na co dzień korzystają z całego systemu pomocy społecznej i pomocy parafii, jak również ci, którzy nie korzystają z żadnej pomocy i przyjeżdżają, bo wiedzą, że nasze kolonie i obozy są dobrze zorganizowane, mają wiele ciekawych propozycji i prowadzą je ludzie z pasją. Dzięki środkom z „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom” mogliśmy dofinansować kolonie, półkolonie, turnusy organizowane przez Parafialne Zespoły Caritas i parafie w naszej diecezji – dzięki naszej pomocy odpoczywało ponad 1000 dzieci i młodzieży. Na przełomie czerwca i lipca w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu odbyła się oaza Caritas. Uczestniczyli w niej wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, podopieczni programu „Skrzydła”, a także dzieci na co dzień niezwiązane z wolontariatem Caritas. Uczestnicy korzystali z codziennych mszy świętych, uczyli się modlitwy, a także porządku i odpowiedzialności. Program oazy był inspirowany filmem „W głowie się nie mieści”. Praca odbywała się w małych grupach, w których rozmawiano na temat filmu. Każdego dnia omawiane było inne zagadnienie z nim związane, dotyczące m.in. przyjaźni, emocji, relacji z rodzicami czy przyjaciółmi. Mieliśmy też dzień z Caritas, w czasie którego podopieczni dowiadywali się o działalności naszego wolontariatu, SKC i wysłuchali świadectw wolontariuszy Caritas. W programie oazy znalazły się również gry, konkursy oraz zabawy, czyli tzw. pogodne wieczory. Uczestnicy wyjeżdżali także na basen, kręgle oraz do wrocławskiego ZOO.
Dla młodych muzyków
Caritas Archidiecezji Warszawskiej już tradycyjnie zorganizowała kolonie muzyczne. Z tej oferty korzystają dzieci, których wielką pasją jest muzyka i gra na instrumentach. Podczas pobytu dzieci szlifują swoje umiejętności muzyczne pod okiem wykwalifikowanych opiekunów, którzy z chęcią i zaangażowaniem poświęcają im swój czas. W czasie turnusu dzieci przygotowywały się do koncertu, który był zwieńczeniem kolonii. Na koncert zaproszeni zostali rodzice oraz okoliczni mieszkańcy. Dzieci występowały w strojach galowych, co nadało wydarzeniu szczególną rangę. Oprócz zajęć muzycznych podopieczni korzystali z zabaw na świeżym powietrzu, uczestniczyli w grach sportowych i integrowali się podczas śpiewu przy ognisku.
Przeczytaj także: Muzyczne kolonie Caritas w Spale
Miśki nad morzem
W tym roku dzieci i młodzież ze Świetlic Socjoterapeutycznych Caritas z diecezji drohiczyńskiej na wypoczynek wakacyjny pojechały do Rogowa koło Mrzeżyna nad morzem. Uczestniczyli między innymi w konkursach top model, mam talent, budowy zamków z piasku, konkursach na najczystszy pokój czy na schludny stół po zakończonym posiłku. Każdy dzień spędzony w ośrodku AMW Rewita rozpoczynał się od pobudki piosenką „Hej miśki… czas wstać”, toaletą, gimnastyką, modlitwą i śniadaniem. Wspólne chwile były zorganizowane tak, by wszyscy uczestnicy mogli nawiązać między sobą kontakty. Pomogły w tym spacery po okolicy Rogowa i Mrzeżyna oraz nad morze, po uliczkach Kołobrzegu, po deptaku Rodziewiczówny, a także po molo. Szczególnie atrakcyjne było zwiedzanie Muzeum 6D i Muzeum Figur Woskowych. Dzieci jeździły także ciuchcią po okolicy Rogowa i Mrzeżyna, zapoznając się z historią i kulturą tych miast. Uczestniczyły w zajęciach z zumby, w wieczorach filmowych oraz dyskotece kolonijnej.
Wakacje 2019 to już wspomnienie. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz darczyńców mogliśmy ofiarować najmłodszym czas wypełniony zabawą i ciekawymi zajęciami. Uczestnicy kolonii mieli co opowiadać po powrocie do szkoły, bo wspomnienia i przyjaźnie to coś bardzo cennego w życiu każdego z nas. Część dzieci już zapowiedziała, że za rok chętnie spędzi wakacje z Caritas.
Przeczytaj także, co pisaliśmy w połowie wakacji: Pierwszy miesiąc wakacji z Caritas za nami!
Jak spędzały wakacje dzieci z diecezji bydgoskiej, z terenów poszkodowanych przez nawałnice: Muzeum Narodowe dla najmłodszych – ostatnie kolonie Caritas w Warszawie
Tekst ukazał się także w >>> Kwartalniku Caritas <<< Przeczytaj także inne artykuły z Kwartalnika w aplikacji Publico24 Newsstand lub logując się na www.e.caritas.pl