Bartosz Szpurek, zajmujący się w Caritas Polska sprawami związanymi z pomocą osobom niepełnosprawnym, został laureatem regionalnego etapu konkursu Lodołamacze 2020. Poza pracą poświęca się pasji, którą jest prowadzenie portali internetowych o tematyce niepełnosprawności. Nagrodę w kategorii „Dziennikarz bez barier” otrzymał za przełamywanie stereotypów i kształtowanie szczególnej wrażliwości społecznej ukierunkowanej na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Serwis Niewidzialni.eu, internetowe radio Niewidzialni FM, portale lokalne i tematyczne – lista internetowych inicjatyw Bartosza Szpurka jest długa. W ich rozwijaniu pomaga mu dziennikarskie doświadczenie, które zdobywał m.in. w wielkopolskich mediach regionalnych. Swoich czytelników i słuchaczy stara się zainteresować tematami związanymi z codziennością osób niepełnosprawnych.
Pierwsza nagroda
Problemy i radość z osiąganych sukcesów przeżywane w tym środowisku są mu szczególnie bliskie, gdyż sam do niego należy. Swoją dziennikarską działalność traktuje jako pasję i jej docenienie przyniosło mu ogromną satysfakcję. Kapituła konkursu Lodołamacze 2020 regionu łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego nagrodziła go w kategorii „Dziennikarz bez barier” za prowadzenie portalu Niewidzialni.eu. Bartosz Szpurek odebrał certyfikat i statuetkę konkursu Lodołamacze 2020 podczas gali, która odbyła się 10 września w EC1 Łódź – Miasto Kultury.
– Byłem bardzo zaskoczony, kiedy otrzymałem telefon z zaproszeniem na to wydarzenie. O tym, że zostałem laureatem konkursu, dowiedziałem się na miejscu, kiedy wyczytano moje nazwisko. Nigdy nie dostałem żadnej nagrody i nie czułem potrzeby bycia kimś ważnym. Bardzo dziękuję za wszystkie oddane głosy, to miła niespodzianka – cieszy się Bartosz Szpurek.
W drodze do finału
Lodołamacze są przyznawane od 15 lat przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Ich wręczenie jest corocznym zwieńczeniem kampanii społecznej służącej przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych i ich integracją. Kampania ma także na celu zachęcenie pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy dla takich osób i podnoszenia standardu już istniejących stanowisk. Po rozstrzygnięciu etapów regionalnych wyłonieni zostaną laureaci konkursu na poziomie ogólnopolskim – naszemu koledze życzymy powodzenia!